Úver je v určitých životných situáciách vhodným riešením. Žiaľ, niekedy môže človek urobiť chybu, keď zle odhadne svoju finančnú situáciu a z ničoho nič sa objaví v nekonečnom kruhu nezaplatených splátok, v najhoršom prípade aj v exekúcii.
Je prirodzené, že v živote môže dôjsť ku situácii, kedy si človek jednoducho musí zobrať úver. Touto situáciou býva najčastejšie hypotéka pre nový domov. Mladí ľudia, ktorí chcú získať nové bývanie zvyčajne nemajú príliš na výber a musia si na svoj vysnívaný domov požičať.
Okrem riešenia nového bývania sa úver môže využiť aj na:
- financovanie podnikania, ktoré v budúcnosti môže priniesť zisk,
- rovnoprávne rozdelenie dedičstva,
- vysporiadanie majetku po rozvode,
- neočakávané problémy so zdravím spojené s veľkými výdavkami,
- úhrada nevyhnutných výdavkov na zabezpečenie základných životných potrieb.
Čo však v situáciách, kedy človek pomocou úveru financuje menej dôležité veci? V tomto prípade už požičanie peňazí nemusí byť najlepšie riešenie. Máme na mysli situácie, ako je:
- financovanie rizikových typov podnikania,
- kúpa darčekov na Vianoce,
- zaplatenie dovolenky,
- kúpa spotrebných statkov, ako je nová práčka, počítač alebo televízor,
- vysoká pravdepodobnosť, že v krátkom čase budete nezamestnaní.
Vtedy je dôležité porozmýšľať nad tým, či danú vec alebo službu skutočne potrebujete a či nie je lepšie určitý čas počkať, kým si to budete môcť dovoliť bez nutnosti požiadať o úver. Je to práve malý úver, ktorý vedie k začiatkom problémov so splácaním. Jeden úver nasleduje druhý a takto to pokračuje.
Tu je niekoľko rád, ktorých by ste sa mali držať, aby ste sa nedostali do zbytočných dlhov.
- Úver z banky je lepší, ako ten z nebankovky
Pokiaľ už nemáte na výber, je lepšie sa zadlžiť v banke, ako u nebankovej spoločnosti. Paradoxom je, že výhodou bánk sú predovšetkým prísnejšie kritéria na poskytnutie úverov. Banka totiž neposkytne úver klientovi, ktorému hrozí riziko nesplácania svojich dlhov, čím ho ochráni pred budúcou možnou katastrofou.
Úver z banky je navyše lacnejší, ako ten z nebankovej spoločnosti. Hoci vám nebankovka môže poskytnúť úver ochotnejšie ako banka, urobí to tak iba za cenu vyššieho úroku alebo iných nákladov.
- Dôležitá je výška RPMN
Ľudia sa väčšinou rozhodujú, či si vezmú úver na základe porovnania zopár ponúk. Pritom sa pozerajú iba na výšku úrokovej sadzby. Tá vyjadruje počet percent zo zostatkovej výšky úveru, ktorý človek zaplatí každý rok navyše okrem splácania samotného dlhu.
Nejde však o najdôležitejší údaj, podľa ktorého by ste sa mali rozhodovať o výške úveru. Tým je v skutočnosti RPMN, čo je skratka pre ročnú percentuálnu mieru nákladov. V ňom sú totiž zahrnuté všetky poplatky, ktoré zaplatíte za požičanie úveru.
- Ešte dôležitejšia môže byť komunikácia s bankou
V prípade, ak dôjde k najhoršiemu a dlžník nie je schopný splácať svoj úver, je dôležité udržovať s bankou komunikáciu. Pred bankou sa totiž nič zatajovať nedá a v prípade troch nezaplatených splátok môže dôjsť k požiadavke, aby ste zaplatili úver okamžite v plnej výške. To sa však dá odvrátiť, pokiaľ dôjde k férovej komunikácii. V tomto prípade môže banka pristúpiť k riešeniu ako zníženie splátok alebo ich odklad.
Zhrnutie
Najlepšia prevencia rizika je vyhnúť sa mu vopred. Ako bolo uvedené vyššie, pokiaľ skutočne nevyhnutne nepotrebujete úver, tak si ho nevezmite. V prípade, ak už musíte, tak majte dokonalý prehľad o svojej finančnej situácii a v prípade najhoršieho udržujte s bankou kontakt.