Ak sa človek dostane pod tlakom problémov do stresu, siahne aj po poslednej možnosti. Máme na mysli prípady ľudí, ktorí nedostali úver od banky alebo nebankovky, a rozhodli sa siahnuť po neoverených nezávislých sprostredkovateľoch. Tím sa u nás na Slovensku pomerne darí. Najčastejšie sa stretneme s tromi typmi podvodníkov. Poďme si ich rozobrať a pozrieť sa na to, ako si dávať pozor.

E-mailoví spameri 

Spam existuje už od počiatku internetu a našiel si svoju cestu aj do našich e-mailov. V tomto prípade človek ani nemusí hľadať ponuky na internete, pretože mu pristanú rovno do schránky. Ich charakteristikou je vystupovanie pod cudzím zahraničným menom a vyžadovanie osobných údajov, akými sú:

  • meno a priezvisko,
  • adresa,
  • číslo zdravotného poistenia, občianskeho preukazu či rodné číslo,
  • číslo platobnej alebo kreditnej karty.

Žiadny seriózne legitímny finančný sprostredkovateľ si od vás tieto údaje nevyžiada.

Zaplatenie poplatkov pred vybavením úveru

Ďalším rozšíreným typom je vypýtať si poplatky za vybavenie úveru vopred, ktoré podvodník ospravedlňuje uhradením nákladov súvisiacich so spracovaním žiadosti, alebo iných bankových poplatkov. Opäť, ako pri e-mailových spameroch, ide o falošné osoby a pri snahe o dopátraní sa nenájdete skutočnú osobu.

Žiadny seriózne legitímny finančný sprostredkovateľ si od vás tieto poplatky vopred nevyžiada.

Zaplatenie poistenia úveru vopred

Podobne, ako pri žiadaní poplatkov za vybavenie úveru je požiadanie o jeho poistenie vopred. Žiadne poistenie sa však vopred nikdy neplatí a na všetko musí byť podpísaná zmluva. Poistenie sa k bežným úverom v bankách ani nevyžaduje, odporúčané je až pri hypotéke.

Žiadny seriózne legitímny finančný sprostredkovateľ si od vás zaplatenie poistného vopred nevyžiada.

Rýchle odhalenie

Veľmi jednoduchý spôsob, ako odhaliť podvodníka sú nasledovné spoločné znaky:

  1. vyžaduje si súkromné údaje,
  2. ponúka výhodné podmienky,
  3. žiada poplatky vopred,
  4. nemá seriózne kontaktné údaje,
  5. nedodržiava gramatiku alebo štylistiku.

Pokiaľ ste v problémoch, vždy sa nájde aj lepšie riešenie, ako siahať po ponukách neoverených finančných sprostredkovateľov.