Pri kúpe nábytku narazíte na rôzne názvy, skratky a odborné výrazy. Jedným z nich je aj slovo “masív”. Väčšina ľudí tuší, že sa jedná o drevo, zvyčajne veľmi kvalitné a drahé. Je tomu skutočne tak?

Masívne drevo je prírodný materiál z mäkkého alebo tvrdého dreva. Nábytok z masívu má originálny vzhľad a vydrží krásny veľmi dlho. Drevo je pochopiteľne ekologické a krásne vonia. Masívne drevo je ale mimoriadne náročné na spracovanie. Je nutné veľmi dbať na kvalitu guľatiny, optimálne sušenie a správne skladanie lamiel, ktoré tvoria základ pre vyrábaný masívny nábytok.

Pôvod dreva

Drevo, ktoré pochádza zo slovenských lesov, uľahčuje výber skutočne kvalitnej guľatiny: teda masívu bez hrčí, trhlín, mechanického poškodenia alebo nepravidelné štruktúry. Kvalitné drevo z českých lesov tiež znižuje pravdepodobnosť napadnutia plesňami, hubami alebo lesnými živočíchmi – predovšetkým hmyzom. Aj kvalitná guľatina, z ktorej vznikne napríklad posteľ z masívu, ale potrebuje ďalšie úpravy. Predovšetkým musí riadne preschnúť, preto býva guľatina rozrezaná na hranoly alebo laty. Odborníci tvrdia, že najlepšie drevo je to, ktoré pochádza zo spodných 5 metrov stromu.

Z čoho sa vyrába masívny nábytok

Drevo môže priebežne prejavovať tvarovú nestálosť. Na masívny nábytok sú preto používané škárovky, čo sú masívne dosky z priebežných (jednotlivé lamely prebiehajú celou dĺžkou škárovky) alebo napojovaných hranolčekov vzniknutých tzv. cinkovaním. Za tvarovo najstálejší a najpevnejší masívny nábytok je považovaný práve ten s cinkovaným drevom. Pritom ale zostáva základnou formou masívneho materiálu doska z jedného kusu dreva. Doska býva plná hrčí a trhlín, navyše sa pri sušení zvyčajne ohne do luku alebo vrtule. Sušenie trvá u buku v umelých sušiarňach až dva mesiace, u duba aj dva roky (najprv presychá vonku).https://bankar.sk/ako-vyzera-skutocny-masiv-a-co-sa-ako-masiv-len-tvari-na-co-si-dat-najvacsi-pozor/

Vzhľadom k tomu, že nie je dostatok bezchybného dreva a preto, aby sa dosiahla úspora materiálu, suché dosky sa ďalej spracovávajú. Tieto dosky sa najprv rozrežú na lamely (zvyčajne 5 cm široké) a uvoľní sa tak vnútorné pnutie dreva. Lamely sa skontrolujú a prípadné vady ako hrče a praskliny sa vyrežú. Takto získa materiál maximálnu pevnosť. Pre výrobu masívneho nábytku sa používajú panely zlepené z týchto lamiel (škárovky). U mäkkého dreva (smrek, borovica) sa neodstraňujú hrče. Tým je tento materiál oveľa menej pevný. Všeobecne sa mäkké drevo na postele alebo iné namáhané prvky (schody, barové pulty) nehodí, pretože sa čoskoro opotrebuje.

Čo sa len tvári ako masív

Skutočný masív sa spravidla skladá z jednotlivých lamiel. Preto ťažko nájdete na veľkej ploche súvislú kresbu rozvinutého dreva. V týchto prípadoch sa môže jednať o dyhu alebo fóliu nalepenú na podklade. Tu už si nemôžete byť istí ani zdravotnou nezávadnosťou, ktorá je u dreva samozrejmosťou. V spojive drevotrieskových dosiek môžu byť okrem iného aj formaldehydy. Nábytok, ktorý nie je z masívneho dreva, sa oveľa ľahšie ohýba. Masív je charakteristický pre svoju dlhovekosť a vydrží až desaťkrát dlhšie než nábytok z laminátu.

Ďalšie výhody masívu

O niečo vyššie počiatočné náklady na drevený nábytok z masívneho dreva sa časom oplatia, pretože už nikdy nebudete musieť tento nábytok nahradzovať iným, tak ako sa tomu deje v prípade nábytku z drevotriesky. Štýlový nábytok z masívu je tiež typický svojím krásnym, prírodným a originálnym vzhľadom. Jeho estetická hodnota je tak nadčasová. Nábytok z masívu si zachováva svoje čaro, dýcha, vonia a vyfarbuje sa. Naviac je ľahký na údržbu.

TIP: Navštívte magazín drevko, ktorý prináša zaujímavosti nielen o dreve, ale aj o masívnom nábytku a jeho údržbe.