Zdražovanie nehnuteľností je dôsledkom lacných úverov. Národná banka Slovenska chce novými opatreniami obmedziť, koľko si ľudia môžu najviac požičať. Všetko sa bude odvíjať od príjmu, a maximálna suma sa bude počítať súčtom dlžných súm z bánk a aj nebankových inštitúcii

Aktuálne NBS informovala inštitúcie s takýmito pravidlami. Celkové dlhy na človeka by nemali prekročiť osem násobok jeho čistého zárobku. Pri čistom zárobku 1000€ mesačne, si bude môcť človek požičať maximálne 96 000€. Tento údaj sa vypočíta ako čistý mesačný ročný krát 8. V našom vzorovom príklade je to  1 000 x 12 = 12 000€ je ročný príjem a ten vynásobíme 8. Teda 12 000×8=96 000€. Toto číslo predstavuje celkový dlh. Áno, ak by chcel hypotéku v takejto výške, nemohol by už mať povolené prečerpanie, žiadny spotrebný úver či kreditnú kartu.

Toto nie sú jediné sprísnenia, ktoré NBS pripravuje. Takže ak plánujete hypotéku na novostavbu alebo hypotéku na pozemok, mali by ste sa obrátiť na hypotekárneho špecialistu. Okrem toho centrálna banka obmedzila poskytovanie úverov na bývanie, kde si záujemca vie požičať najviac 90 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Ďalšie sprísnenie pozostáva z nariadenia, že žiadateľovi musí po odrátaní splátky úveru a životného minima ostať aspoň 15 percent platu. Všetko to sú dôsledky, spôsobené správaním ľudí, keďže mnohí si pre nedostatočne vysokú hypotéku brali spotrebné úvery.