Keď sa povie Red Bull, väčšine ľudí okamžite po rozume behá známy energetický nápoj, ktorý je vo svojom odvetví na prvom mieste. Ale Red  Bull už dávno nie je “iba” o výrobe a predaji tohto nealkoholického nápoja. Na nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, ako táto rakúska spoločnosť investuje financie do futbalu, rozvoja hráčov a celkovo do športu. 

Red Bull sa vo veľkej miere venuje športu, pričom častokrát je spájaný s odvetvami, ktoré nie sú takpovediac mainstreamové, respektíve so športami, ktoré sú adrenalínové a pri ich robení sa objavujú rôzne zaujímavé zážitky. Môžeme spomenúť napríklad zjazdové lyžovanie, surfovanie, horolezectvo, urban climbing alebo napríklad skateboarding či snowboarding. Ale Red Bull má napríklad aj vlastný tím na okruhu Formula 1 – Aston Martin Red Bull Racing, kde sú jazdcami Max Verstappen a Alexander Albon.

K tomu pridajme, že Red Bull vytvoril akadémiu pre hokejistov a venuje sa rozvoju hráčov, pričom táto firma je hlavným sponzorom hokejových klubov v rakúskom Salzburgu a v nemeckom Mníchove. Práve nemecký a rakúsky športový trh je pre Red Bull najviac relevantný. A to potvrdzuje aj futbalová stopa. Keď si odmyslíme klub v americkej futbalovej Major League Soccer New York Red Bulls (kde pôsobil napríklad aj legendárny Francúz Thierry Henry), tak je Red Bull spojený predovšetkým s rakúskym a nemeckým futbalom.

V Rakúsku to je FC Red Bull Salzburg, klub, ktorý hrá pravidelne v domácej lige o majstrovský titul, pričom v posledných rokoch pravidelne nastupuje v Lige majstrov a vychoval hráčov ako Erling Braut Haaland či Takumi Minamimo. O niečo známejší je nemecký RB Lipsko, ktorý momentálne bojuje o triumf v Bundeslige, pričom služby poskytujúce stávky naživo väčšinou vidia Lipsko ako favoritov zápasu a kurzy na stretnutia RBL sa pohybujú často na úrovni 1,5 až 2,0. Keď ale Lipsko nastupuje proti Dortmundu či Bayernu, kurzy sa vedia vyšplhať na aj na 3,0 – 3,2.

Lipsko si v minulej sezóne zahralo aj v semifinále Ligy majstrov a tím, ktorý vedie mladý a moderný tréner Julian Nagelsmann, má aj teraz vysoké ambície. Red Bull má v Rakúsku vybudovanú modernú futbalovú akadémiu a rozumne pôsobí aj po finančnej stránke. Model je nastavený tak, že Salzburg alebo Lipsko získajú zaujímavého neznámeho futbalistu, ktorý, keď ukáže potenciál je predaný do jedného zo svetových veľkoklubov s obrovským ziskom. V minulosti podobnú cestu zažil napríklad Senegalčan Sadio Mané, ktorý hrá teraz za Liverpool. V budúcnosti by mohol podobný príbeh postihnúť stopéra Dayota Upamecana.

Upamecano je jedným z najviac talentovaných obrancov súčasnosti a sledujú ho prakticky všetky veľkokluby. Ono, ak ste si dodnes mysleli, že Red Bull je firmou na úrovni Pepsi či Coca Cola, ktoré sa venujú hlavne tvorbe sladených nealko nápojov, tak veríme, že tento text vás presvedčil o tom, že RB je ďaleko viac a vo veľkej miere sa angažuje aj v športe. A jedno motto, ktoré túto firmu výborne vystihuje je, že netreba zabúdať na to, aby ste robili to, čo vás baví, a aby ste to robili so zábavou. Pretože je dôležité, aby ste sa vo svojom živote bavili. A to je veľmi pekný pohľad.