Ešte pred nástupom energetickej krízy sa obvykle zadávatelia stavieb pri výbere spôsobu vykurovania rozhodovali medzi plynovým kotlom a tepelným čerpadlom. Pravdou je, že dnes by sa do kúrenia plynom púšťal len dobrodruh. Skôr bola vízia, že zásoby plynu dôjdu cca do 30 rokov. Ale aktuálna politická kríza spôsobila, že kohúty plynu sa môžu zavrieť trebárs už zajtra. Nehovoriac o cenách plynu. Takže je čas na zmenu a vymeniť to plynové už nie je otázkou voľby, ale nevyhnutnosť.

Nesmúťte za plynom

V našich klimatických podmienkach musíme počítať s vykurovacou sezónou často už od septembra, najneskôr od októbra, potom minimálne až do apríla. Vykurovanie chceme čo najviac automatické, bez starostí s kurivom, a samozrejme s čo najmenšími nákladmi. O type kúrenia sa rozhoduje každý, kto stavia, ale aj ten, kto plánuje rekonštrukciu. Dnes však naviac každý, kto kúri dnes už neperspektívnym a čoskoro možná aj nedostupným plynom, alebo trebárs iným drahým zdrojom energie.

Kondenzačné kotle sa ešte pred nedávnom považovali za výborné riešenie automatického vykurovania s vysokou účinnosťou a za rozumné peniaze. Nie každý chcel investovať do kúrenia tepelným čerpadlom, pretože náklady na jeho zakúpenie a inštaláciu sú predsa len vyššie. Avšak za plynom nemusíme smútiť. Tepelné čerpadlá majú výrazne nižšie prevádzkové náklady. Ich prevádzka je ekonomická a taktiež ide o vykurovanie ekologické. Zelené technológie, tepelné čerpadlá, fotovoltika – to je to, čo v najbližších mesiacoch a rokoch nahradí plyn aj drahú klasickú elektrinu z verejných sietí v slovenských domácnostiach.

TIP: Ak ste doma pri plánovaní stavby či rekonštrukcie začali skloňovať pojmy ako tepelné čerpadlá, solárne panely, fotovoltika, rekuperácie, nabíjacie stanice, či hľadáte informácie k projektu Zelená domácnostiam, spojte sa s odborníkmi z firmy Eco3Energy. Poskytnú vám odborné poradenstvo, ponúknu najmodernejšie technológie za dobré ceny a zrealizujú kompletnú dodávku vrátane inštalácie.

Tepelné čerpadlá nie sú technológiou budúcnosti, ale dneška

Nemusíte sa báť, že sa nenájde vhodné tepelné čerpadlo práve pre vás. Existujú štyri druhy tepelných čerpadiel: vzduch-voda, voda-voda, zem-voda a vzduch-vzduch. Ako zhotovitelia v projekte Zelená domácnostiam môžete na tento spôsob vykurovania získať zaujímavé dotácie.