Chceli by ste vhodný úver, poprípade už jeden máte? V tomto článku vám predvedieme, ako môžete ušetriť stovky až tisícky eur na splátkach hypotéky alebo obyčajného úveru. Neplaťte na splátkach banke alebo nebankovke viac, ako skutočne musíte. Netreba zabúdať, že čím viac ušetríte na splátkach, tým viac peňazí vám zostane.

 1. spôsob – spojte všetky úvery do jedného s nižšou splátkou

Úvery patria k súčasnému spôsobu financovanie mimoriadnych ale aj bežných výdavkov rodín a podnikateľov. Pokiaľ to je v určitej miere, tak to nevadí, avšak príliš veľa úverov vašej finančnej situácii neprospeje.

Dobrý spôsob, ako splatiť množstvo úverov, je spojiť ich do jednej pôžičky prostredníctvom konsolidačného úveru.

Konsolidačný úver je finančný produkt, ktorý slúži na splatenie ďalších pôžičiek. Výsledkom konsolidácie úverov je zlúčenie všetkých pôžičiek s cieľom získať lepšie podmienky splácania.

Samotnou konsolidáciou sa vytvorí nový, konsolidačný úver, kedy dôjde k jednorazovému splateniu a ukončeniu všetkých predchádzajúcich (skonsolidovaných) úverov. V prípade, ak napr. splácate tri úvery od niekoľkých bánk, po úspešnej konsolidácii budete splácať už iba jeden úver v jednej banke.

Pomocou konsolidačného úveru môžete spojiť:

 • lízingové úvery,
 • úvery z nebankových spoločností,
 • debety z prečerpania bežných účtov,
 • debety vyplývajúce z kreditných kariet,
 • spotrebné úvery,
 • nákupy na splátky,
 • rôzne typy úverov na bývanie.

Výhody konsolidácie úverov

 1. zníženie mesačných splátok

Prostredníctvom konsolidácie úverov môžete znížiť svoje mesačné splátky a pomôcť tak svojmu rodinnému rozpočtu. To, či sa vám konsolidácia oplatí zistíte prostredníctvom porovnania súčtom splátok vašich súčasných úverov s výškou splátok nového, konsolidačného úveru. Netreba však zabudnúť aj na vedenie jednotlivých úverových účtov.

 1. možnosť znížiť mieru zadlženia

Ku konsolidácii úveru patrí taktiež voľba navýšenia úveru. To je pre množstvo klientov ponuka, ktorej nevedia povedať nie. Je potrebné sa však najprv opýtať samého seba, či chcete pomocou konsolidácie zvýšiť alebo znížiť mieru zadlženia.

 1. rýchle splatenie predchádzajúcich úverov

Konsolidácia pôžičiek sa oplatí v prípade, ak chcete svoje súčasné úvery splatiť čo najlacnejšie a ušetriť v dlhodobom horizonte. Je však dôležité vopred si prepočítať, či bude súčet všetkých splátok a poplatkov nového úveru nižší ako súčet všetkých splátok a poplatkov súčasných úverov, vrátane poplatkov za predčasné splatenie úverov.

 1. spôsobvyužívať špeciálne akcie bánk

Zvýhodnené ponuky od bánk sú skvelý spôsob ako ušetriť na nadbytočných splátkach. Každým rokom sú obľúbené najmä akciové ponuky v oblasti hypotekárnych úverov, ktoré sú cielené na ľudí, ktorým končí fixácia úroku i iných bánk.

Na základe tohto dochádza vo veľkom rozsahu k prenášaniu hypotekárnych úverov do inej banky. Ak na tom ušetríte stovky alebo tisíce eur na splátkach, tak prečo nie? Okrem toho môžete získať ďalší bonus v podobe:

 • bezplatného vedenia bankového účtu,
 • odpustenie úvodnej splátky,
 • zrýchlené splácanie hypotéky,
 • nulové poplatky za poskytnutie úveru
 • lepšie úrokové sadzby.
 1. spôsob – nastavenie splátok na čo najkratšie obdobie

To, ako dlho budete splácať hypotéku bude výrazným spôsobom ovplyvňovať vaše úrokové sadzby. Čím dlhšie budete úver splácať, tým viac budú vaše mesačné splátky nižšie. Na druhú stranu, taktiež budete musieť banke zaplatiť viac.

 1. spôsob – mimoriadne splátky

Dobrý spôsob, ako ušetriť na súčasnej hypotéke. Mimoriadnymi splátkami si skrátite čas splácania a navyše vás hypotéka vyjde lacnejšie.

 1. spôsob – porovnanie si ponúk od viacerých bánk

Neberte hneď prvú ponuku, porovnajte si každú možnosť od jednotlivých bánk. Ponuky úverov sa od seba odlišujú viacerými vlastnosťami, z ktorých je najvýznamnejšia výška úrokovej sadzby. Rozdiely medzi jednotlivými úvermi sú navyše dosť vysoké.

Ušetriť na úvere sa teda dá ešte predtým, než ho získate a to porovnaním jednotlivých ponúk.

Záver

Čím lepšiu finančnú gramotnosť máte, tým viac budete mať pod kontrolou svoje financie a rodinný rozpočet. Správna cesta totiž začína už pri výbere úveru.