Koľko stoja nové zuby? To je azda najčastejšia otázka ľudí, ktorí majú s nimi problémy. Zuby ako také, problémy s nimi, či už funkčné, estetické alebo zdravotné trápia mnohých z nás. Často sa stretávame s rôznymi druhmi úrazov, ale aj inými prípadmi, kedy pacient prišiel o svoje zuby zo zdravotných alebo iných dôvodov. A v neposlednom rade zohráva rolu aj estetická stránka.

Možnosti zubných korekcií

Radi by ste sa pohodlne najedli a usmievali bez strachu? Zubné protézy sú jedným z riešení, ako vyplniť medzery po strate zubov. V dnešnej dobe  je možné vyrobiť rôzne typy zubných náhrad, ktoré nebudú tlačiť, padať a budete s nimi vyzerať mladšie.

Existuje niekoľko možností, ako korigovať chrup a mať krásny sebavedomý úsmev. K najčastejším spôsobom zubných korekcií patrí zubná fazeta. Ide o tenkú škrupinku, ktorá prekryje viditeľnú plochu zuba, a tým ho esteticky upraví.

Veľkou výhodou faziet je ich prirodzený vzhľad – sú v podstate nerozoznateľné od prirodzených zubov. Ich nasadenie je veľmi jednoduché. Ide o nenáročné, neinvazívne vyšetrenie. Vždy sa obrúsi iba predná strana zuba o pár desatín milimetrov, prípadne sa zuby nebrúsia vôbec.

Zubný Implantát je umelá náhrada zubných koreňov, ktoré boli zničené. Ide o malú skrutku, ktorá sa pri drobnom chirurgickom výkone začlení do kosti namiesto chýbajúceho zuba. Zubné implantáty fungujú presne ako vlastné zuby. Dokonca aj prirodzene vrastajú do čeľustnej kosti.

Strojček na zuby je účinnou pomocou pre tých pacientov, ktorým boli diagnostikované anomálie polohy zubov a čeľustí. Zubný strojček stopercentne vytvorí zdravý úsmev bez nedokonalostí, zlepší estetiku celej tváre, ale mnohokrát je to aj prvý krok na ceste k vyššiemu sebavedomiu a komplexnému zlepšeniu kvality života.

Zubná plomba síce vie nahradiť časť zubného tkaniva v prípade poškodenia, ale možnosti jej použitia sú obmedzené. Akonáhle chýba väčšie množstvo zuboviny, obyčajná plomba jednoducho nestačí.

Zubná korunka vie tento problém vyriešiť bez ohľadu na to, koľko vám ubudlo zo zubov. Aj keď z pôvodného zuba zostane žalostne málo, vďaka korunke na zub sa budete vedieť usmievať rovnako ako predtým. Nahradí totiž celý pôvodný povrch zuba – od ďasna až po špičku zuba.

Ceny zákrokov sú rozdielne

Drobné nerovnosti v úsmeve či nevyhovujúci tvar a odtieň zubov sa dá jednoducho a veľmi rýchlo vyriešiť fazetami, vďaka ktorým môžete mať nový úsmev už o 24 hodín.

Problematické postavenie zubov, skrížene či väčšie medzery sa zase dajú poľahky napraviť neviditeľným alebo klasickým zubným strojčekom.

No a v prípade, že ide o zuby chýbajúce, pokazené alebo celkovú rekonštrukciu chrupu, sú jednoznačným a najlepším riešením zubné implantáty, na ktoré sa následne nasádzajú mostíky alebo korunky.

Typy zubných protéz a ich ceny

Zubná protéza je konštrukcia z plastového materiálu, ktorý tvarom pripomína vlastné zuby a ďasná. Existujú rôzne typy zubných náhrad, z ktorých každá má svoje výhody a nevýhody. Dolné zuby sa nahradzujú protézou bez podnebia, horné s podnebím.

Celkovú snímateľnú náhradu používajú pacienti, ktorí majú bezzubú čeľusť. Neobsahuje žiadne kovové prvky a drží na ďasne iba pomocou sacej sily. Napriek tomu sa s ňou pacienti vedia pohodlne najesť a na noc sa vyberá z úst.

Na tento typ protézy si treba zvyknúť, pretože tlak pri žuvaní sa neprenáša na kosť, ale na ďasno. Je nutné rátať s tým, že každý pacient si postupne navyká na náhradu rôzne dlho. Spodná hranice ceny celkovej snímateľnej náhrady sa môže pohybovať okolo 450 eur.

Čiastočne snímateľná zubná náhrada je vhodnou možnosťou, ak sa v čeľusti zachovali niektoré zuby s dobrou prognózou. Zuby v protéze vypĺňajú medzery medzi vlastnými zubami. Protéza obsahuje kotviace spony a prvky z kovu, ktorými náhrada drží na zuboch. Napriek tomu netlačí a spony pri hovorení nie sú viditeľné. Na noc sa dávajú dole. Spodná hranica ceny čiastočne snímateľnej náhrady sa môže pohybovať okolo 550 eur.

Najlepší pocit pri žuvaní majú pacienti pri hybridnej zubnej náhrade. Obsahuje snímateľnú časť, ktorá vyzerá ako ďasno a zuby. Druhá časť pozostáva z kovovej konštrukcie, ktorá je pevne upevnená na implantátoch alebo na zostávajúcich zuboch. Žuvacie sily sa tak priamo prenášajú na kosť a kosť neustupuje. Protéza drží najpevnejšie a pacient má pocit, ako keby mal vlastné zuby.

Keď sa pacient rozhodne pre totálnu alebo hybridnú snímateľná náhradu na implantátoch, tak lekár musí zostávajúce zuby extrahovať. Aby pacient neodchádzal domov bez zubov, necháme pre neho vopred vyrobiť 3D dočasnú protézu. Keď sa rany po vytrhnutí zubov zahoja, tak sa pacientovi odovdzá definitívna zubná náhrada.

Cena zubných implantátov

Koľko stoja zubné implantáty? Ceny za zubné implantáty sa na Slovensku môžu pohybovať podľa značky od 300 eur do 800 eur. Mnohé zubné kliniky spolupracujú s viacerými značkami zubných implantátov, kde sú ceny rozdielne. Konečná cena je závislá aj od poskytovaných služieb ako sú:

 • poplatok za CT scan – 3D röntgen
 • poplatok za konzultáciu
 • poplatok za kontroly

Pokiaľ nie ste spokojní so službami na Slovensku, môžete navštíviť aj iné krajiny v Európe. Ceny sú odlišné, niekedy až niekoľko násobne. Ceny nie sú pevne stanovené, závisia na mnohých faktoroch, sú teda orientačné a v priebehu zákrokov sa môžu meniť.

Cena zubných implantátov v niektorých krajinách Európy:

 • Nemecko 1950 €
 • Švajčiarsko 1 850 €
 • Veľká Británia 800 €
 • Turecko 750 €
 • Poľsko 700 €
 • Česká republika 650 €
 • Maďarsko 550 €
 • Slovensko 450 €
 • Chorvátsko 450 €

Ako je to s poisťovňou?

Spojenie zdravotnej poisťovne s úkonmi u zubára je asi každému jasné. Na Slovensku si jednotlivé poisťovne konkurujú, a preto môže každá ponúkať nadštandardné príspevky na zubnú starostlivosť.

Zvyčajne to má ale každá poisťovňa pevne stanovené a môže sa to odvíjať od mnohých faktorov, ako je závažnosť ošetrenia, akútnosť, vek pacienta a pod.

Čo poisťovňa uhrádza?

 • Celkové a čiastočné snímacie zubné náhrady v štandardnom vyhotovení – môžete získať príspevky o rôznej výške napríklad na liatu korunku, na snímateľnú náhradu do 4 zubov a celkovú hornú alebo dolnú snímateľnú náhradu.
 • Čiastočne so spoluúčasťou poistenca aj fixné náhrady, teda zubný mostík a zubná korunka na jednotlivé zuby. Napríklad estetická korunka v prednom úseku zuboradia.
 • Zdravotná poisťovňa by mala uhrádzať aj vyšetrenie pred zhotovením zubnej náhrady – vyšetrenie medzičeľustných vzťahov, vitality zubov alebo stanovenie biologického faktora.
 • Ako platiteľ zdravotného poistenia na Slovensku máte zo zákona nárok na bezplatnú preventívnu prehliadku a bezplatné ošetrenie v akútnom prípade. Ak vás teda bolí zub a zubár vám ho vytrhne, nemal by si za to vypýtať žiaden poplatok. Ak ale použije nadštandardnú anestéziu, za ňu si už priplatíte.
 • Zubný kaz a výplň je tiež hradená zo zdrojov zdravotného poistenia. Ide len o ručne miešaný amalgám. Nakoľko sa amalgám už moc nepoužíva, je minimálna šanca, že vám zdravotná poisťovňa niečo preplatí. Všetky ambulancie už totiž používajú kvalitnejší a zároveň aj omnoho drahší materiál. Poisťovňa teda preplatí náklady len do výšky základného materiálu.

Protéza a strojček

Poisťovne bežne preplácajú komplexné stomatoprotetické vyšetrenie, ale aj stiahnutie korunky. Pri zubnej protéze a strojčeku na zuby platí, že každý má nárok na ich preplatenie, ale záleží na veku a opakovaná úhrada nie je vždy možná. Cena za fixný aparát sa odvíja od diagnózy pacienta.

Strojček preplácajú poisťovne najmä deťom do 18. roku. Dospelý pacient si už musí platiť jeho plnú cenu. Ak je liečba neúspešná a treba ju zopakovať, môžu v odôvodnených prípadoch poisťovne preplatiť strojček ešte raz. Cena čeľustno-ortopedickej liečby nie je stanovená vopred, závisí od typu výkonov a dĺžky liečby.

Čo si hradíme sami?

Zdravotná poisťovňa zubné implantáty neuhrádza. Môže tak urobiť iba vo výnimočných prípadoch na rekonštrukciu ortognátneho aparátu po závažných úrazoch, operáciách pri nádorových ochoreniach, respektíve chirurgickej korekcii vrodených deformácií čeľustí. O type a druhu použitého implantátu rozhoduje ošetrujúci lekár.

Nezabúdajte na preventívky

Základné pravidlo u zubára znie, na cenu úkonu sa vždy opýtajte vopred. Mnoho pacientov nemá absolútne prehľad o cenách, každá ambulancia má svoju vlastnú cenotvorbu, a preto vám zubár musí oznámiť cenu úkonu ešte pred jeho vykonaním.

Navyše, ak nechodíte na preventívne vyšetrenia, zaplatíte omnoho viac ako je štandard. Dospelí pacienti majú nárok na 1 preventívnu prehliadku ročne, deti 2 prehliadky a tehotné ženy dvakrát počas svojho tehotenstva.

Tip: Preventívne prehliadky sú dôležité z hľadiska udržiavania zdravých zubov. Častokrát sú spojené aj s dentálnou hygienou, ktorá by mala zuby dokonale vyčistiť. Zuby by ste si ale mali dôkladne čistiť aj doma. Vedeli ste, že na čistenie zubov môžete použiť aj dračiu krv?

Pevne stanovené ceny bežných úkonov

Platili ste za to isté ošetrenie rozdielnu sumu? Pri zubároch je to bežná vec. Podľa zákona ale musia mať pevne stanovené ceny a pri výpočte sa musia držať istých presne stanovených zásad. Dokonca majú na vypočítanie konečnej sumy vzorec, ktorý sa odvíja od hodnoty jednej minúty a od času, ktorý dentista potrebuje na vykonanie úkonu.

To znamená, že ak za jednu minútu v ambulancii zaplatíte 1 euro a zákrok bude trvať 30 minút, plná cena tohto úkonu by mala byť 30 eur. Z hodnoty 30 eur sa ešte odpočíta podiel poisťovne na platbe za úkon a dostanete konečnú sumu.

Na základe tohto spôsobu majú zubári vytvorený cenník, ktorý by mal byť verejne dostupný priamo v ambulancii na viditeľnom mieste alebo na webstránke konkrétnej zubnej ambulancie. Tento cenník by zároveň mal byť rozdelený podľa zdravotných poisťovní, pretože každá poisťovňa dotuje zubárske zákroky inou sumou.

Záver

Investícia do nových zubov sa mnohým zdá pomerne vysoká. Práve preto sa môžete dlhšie rozhodovať a váhať. Nesmiete ale zabúdať, že zdravie ústnej dutiny a zubov je rovnako dôležité ako zdravie iných častí tela. Odkladanie problému na neskôr ho môže nenávratne zhoršiť a poškodiť celkové zdravie človeka.

Je to tak, zuby ovplyvňujú komplexný zdravotný stav a kvalitu života a sú s vami už na celý život. Riešení je našťastie dosť, stačí sa len správne rozhodnúť. A preto aj odpovedí na obľúbenú otázku, koľko vás budú stáť nové zuby, je v konečnom dôsledku veľa a líšia sa prípad od prípadu.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Michal Horváth, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov