časná Koronavírusová kríza výrazne akceleruje v mnohých profesiách trend práce z domu. Nevyhýba sa to ani tradingu. Vďaka technologickému progresu je dnes už bez problémov možné, aby mal obchodník doma prístup k forexovému účtu a realizoval obchody z pohodlia domova. Založiť si obchodný účet možno aj s minimálnym vkladom a trvá to rádovo niekoľko dní, u niektorých brokerov dokonca len niekoľko hodín. Napriek tomu je dobré vedieť o úskaliach obchodovania z domu, aby tým neutrpeli vaše výsledky a prípadné zisky.

Ak ste sa rozhodli pre prevádzkovanie tradingu z domova, potom by ste to mali brať so všetkou vážnosťou a doma si na to zariadiť vhodné priestory. Vytvorenie “officového” prostredia je nesmierne dôležité pre udržanie fokusu a produktívneho flow. Domáce prostredie neznamená, že sa môžete venovať obchodom z postele alebo pri tom večerať s rodinou. Ak chcete udržať tempo s tými najlepšími tradermi, budete na to potrebovať zodpovedajúce prostredie bez rozptyľujúcich faktorov. Vyberte si ideálne samostatnú miestnosť, alebo aspoň kút v rámci najmenej vyťažovanej miestnosti v byte.

“Úplným základom je, aby vás počas sústredenia nič nevyrušovalo. Nezaobídete sa bez stabilného a rýchleho internetového pripojenia, širokého stola a pohodlnej ergonomickej stoličky. Podľa náročnosti vašej obchodnej stratégie a sofistikovanosti obchodného plánu môžete potrebovať aj viac monitorov, aby ste mohli sledovať viac zdrojov súčasne. Obchodovanie vyžaduje absolútnu koncentráciu, snažte sa preto eliminovať všetky rozptyľujúce faktory na nevyhnutne potrebný čas. Svoje obchody vykonávajte precízne a s plným sústredením – v domácnosti jasne komunikujte, čomu sa venujete, a stanovte si čas, po ktorý nechcete byť rušení.” radí hlavný analytik poprednej brokerskej spoločnosti XTB Jaroslav Brychta.

Obchodníkom na čiastočný úväzok

Výhody domáceho prostredia vedú nadšencov k tomu, aby trading prevádzkovali ako jeden zo svojich zdrojov príjmov, iní zase chcú obchodovať na plný úväzok. “Je dôležité brať do úvahy, či obchodujete na čiastočný úväzok a z podnikania máte len občasný privýrobok, alebo sa tomu venujete takzvane na hlavný pracovný pomer. Rolu hrá to, či obchodujete intradenne, swingovo alebo pozične. Ak sledujete dlhodobejšie grafy na dennej alebo týždennej báze, môžete obchodné príležitosti alebo priebeh otvorených obchodov skontrolovať párkrát za deň pokojne aj z chytrého telefónu či tabletu. Keď ale obchodujete intradenne, je potrebné sledovať trhy pár hodín v kuse a mať na to potrebné zázemie a pokoj.” radí Jaroslav Brychta z XTB.

Aj keď si ako hlavné pracovné prostredie zvolíte home office, odborníci odporúčajú čas od času zájsť do kancelárie a stretávať sa s ostatnými tradermi z komunity. Zápal podobne orientovaných ľudí, ambície druhých či skúsenosti s úspechmi a neúspechmi vás môžu tiež posúvať ďalej a sú súčasťou vášho vzdelávacieho procesu.