Určite ste to už niekde videli. Viaceré obchodné siete ponúkajú produkty s možnosťou ich kúpy na splátky s 0 % úročením. Je nákup takýchto produktov skutočne tak výhodný, alebo môže prvé zdanie klamať? Na čo by ste si mali dať pozor, aby ste neboli oklamaní? Čítajte ďalej a zistite viac.

Rozdiel medzi úrokovou sadzbou a RPMN

Úroky sú cenou, ktorú platíme za to, keď si niečo požičiame. Nie sú však jediným nákladom, ktorý pri pôžičke alebo nákupe produktov na splátky vzniká. Do rovnice vstupujú rôzne poplatky, ktoré môžu výhodnosť pôžičky značne zmeniť. Po zohľadnení všetkých poplatkov vzniká ukazovateľ s názvom RPMN, teda ročná percentuálna miera nákladov.

Poplatky, ktoré sú často pri pôžičkách či nákupe na splátky platené, sa delia na:

  • pravidelné poplatky (napr. poistenie schopnosti splácať)
  • jednorazové poplatky (poplatok za poskytnutie úveru, poplatok za sprostredkovanie, administratívny poplatok atď.)

Je teda jasné, že ak kúpite niečo na splátky s úrokovou sadzbou 0 %, no zaplatíte napríklad vysoký administratívny poplatok za spracovanie vašej žiadosti, nákup sa môže značne predražiť. Preto by ste si mali dávať pozor nie len na samotnú úrokovú sadzbu, ale aj na ostatné poplatky, ktoré môžu byť s nákupom na splátky spojené.

Prečo obchodníci predávajú produkty na splátky s 0 % úrokom?

Nie pri všetkých nákupoch na splátky s 0 % úrokom však prerobíte. S niektorými z týchto nákupov nie sú spojené žiadne poplatky a ich RPMN je naozaj na úrovni 0 %. Prečo ich teda obchodné reťazce ponúkajú?

Takéto predaje totiž nie sú výhodné, respektíve sú nevýhodnejšie, ako keby ste za nákup zaplatili v hotovosti. Peniaze totiž časom strácajú na hodnote kvôli inflácii. Zároveň majú v súčasnosti vyššiu hodnotu ako v budúcnosti, pretože ich je možné ďalej výhodne investovať.

Častým dôvodom splátkového predaja s 0 % úrokom je podpora predaja. Nákup na splátky s RPMN 0 % (teda bez akýchkoľvek poplatkov či úrokov) je pre spotrebiteľa veľmi výhodným obchodom. Vďaka tomu sa zvyšuje šanca, že vôbec nakúpi.

Dajte si pozor na skryté poplatky a môžete nakúpiť výhodne

Takže, ak sa vám naskytne príležitosť nakúpiť na splátky s úrokovou sadzbou 0 %, buďte obozretní a pozorne si prečítajte podmienky splátkovej spoločnosti. Jednoducho urobte všetko pre to, aby ste sa nedostali do zlej finančnej situácie a zvážte, či nakupovanú vec naozaj potrebujete.

V niektorých prípadoch môžu byť totiž ľudia natoľko ovplyvnení výhodným nákupom, že minú peniaze na niečo, čo v skutočnosti vôbec nepotrebujú. Aj v tom spočíva jedno z možných rizík „príliš“ výhodného nákupu na splátky.