Žiaľ, kuny patria medzi častých škodcov, čo je hlavným dôvodom, prečo mnoho ľudí musí siahať po odpudzovačoch, ktoré sú jediným účinným riešením, ako sa ich bezpečne a šetrne „zbaviť“. Najprv si však povedzme stručnú charakteristiku tohto malého, ale aktívneho hlodavca. Na úvod treba podotknúť, že kuna je zviera štíhlej postavy s krátkymi nohami a huňatým valcovitým chvostom s dĺžkou do 23 cm. Hlava je trojuholníková s krátkou papuľkou a nápadnými zaoblenými ušami. Farba tela sa mení od žltkastej po žltohnedú s výnimkou hlavy, ktorá je bledšia a sivastá. Labky, nohy a chvost sú zväčša hnedé, čo je jednou z charakteristických čŕt kuny. Nepravidelné oranžové, tmavo oranžové alebo krémové škvrny na krku a hrudníku odlišujú kunu od ostatných členov čeľade lasíc. Celková dĺžka kuny je do 67 cm a hmotnosť do 1,6 kg.

Čím sa kuny živia?

Lesné jahody, maliny, čučoriedky, iné ovocie a semená sú letnou a jesennou potravou kuny. Prevažnú časť stravy však tvoria malé zvieratá. Kuny uprednostňujú myši a hraboše, ale žerú tiež vtáky a vtáčie vajcia, hmyz, plazy, obojživelníky, veveričky, krtkov, piskory a zajace. Z tohto dôvodu by si človek pomyslel, že sú želané, keďže vedia človeka zbaviť mnohých nepríjemných škodcov. No aj kuna je škodca, keďže sa dokáže udomácniť v ľudskom príbytku, a to rovno pod strechou domu či na povale.

Môžu byť kuny nebezpečné?

Kuna žiaľ nepatrí medzi čistotné živočíchy, a teda sú charakteristické tým, že zhromažďujú potravu (vajcia, zdochliny, hlodavce) a následne výkaly, čo je v domácom prostredí neprípustné. Okrem toho môžu šíriť vážne ochorenia, kedy už treba byť na pozore. Odpudzovače na kuny fungujú na základe ultrazvukových signálov, čo je maximálne bezpečné a šetrné k týmto škodcom. Pachové ohradníky vylučujú silnú arómu, ktorá je pre škodcov extrémne nepríjemná, a teda i tento typ plašiča kún funguje a stojí za vyskúšanie. Sú vhodné na použitie pod strechou domu, pričom pre človeka nepredstavuje žiadne nebezpečne.