V dnešnej dobe je možné získať úver veľmi jednoducho a navyše bezproblémovo rýchlo. Riziko tu je však stále a pokiaľ si nedáte pozor, veľmi ľahko vás dostihne. Preto je potrebné sa vzdelávať a mať k dispozícii všetky možné informácie, ktoré existujú. Poznáte ich všetky?
riziko – neseriózna banka, alebo nebankovka
Všetky rozhodnutia v našom živote majú svoje výhody aj nevýhody a úver sem patrí rovnako. Na Slovensku momentálne existuje o nebankových spoločnostiach nekalá predstava kvôli zlým skúsenostiam, z čoho vyplýva zlá reputácia. Preto si všetko dôkladne zistite o konkrétnej banke, či nebankovke. Využite Google, čítajte fóra, pýtajte si referencie od svojich známych. Ak sa totiž už raz na to dáte, nedostanete sa z toho tak ľahko.
riziko – ťažko formulovaná zmluva
Každá banka a nebankovka by mala mať na svojom webe transparentné informácie, ktorým všetci po prvom prečítaní porozumejú. Žiaľ, realita je iná a len málokde sa dočítate všetky podrobnosti. To isté platí aj o zmluvách, predovšetkým o častiach písaných malým, nečitateľným písmom. Pokiaľ niečomu nebudete poriadne rozumieť, nehanbite sa a požiadajte o vysvetlenie. Máte na to predsa nárok.
riziko – skryté poplatky
Riziko, ktoré nadväzuje na predchádzajúci bod. Banka a nebankovka vám môže účtovať iba dva typy poplatkov. Prvým sú jednorazové, ktoré sa vyberajú za posúdenie a spracovanie žiadosti o pôžičku. Druhým sú pravidelné poplatky za vedenie alebo spracovanie úveru.
riziko – byrokracia
Byrokracia je problém v mnohých odvetviach, a to obzvlášť platí pri banke, kde sa jedná o peniaze. Proces vybavenia si vyžaduje veľké množstvo dokladov, potvrdzovanie a podpisovanie veľkého množstva papierov.
riziko – ručenie vlastným majetkom, alebo ručiteľom
Pri úveroch s vyššou sumou je potrebné ručenie, či už vlastným majetkom, alebo ručiteľom. Pre banku to predstavuje istú formu zabezpečenia splácania úveru v prípade neočakávaných problémov so splácaním zo strany dlžníka. Pre vás to je však nevýhoda, ktorá vyústi vo vyšších úrokoch.