Dnešná doba nám prináša nové moderné možnosti, ako si požičať peniaze rýchlo a z pohodlia domova. Nemusíte sa trápiť návštevami bánk a zisťovaním, ktorá z nich vám dá lepšiu ponuku. Čakala by vás nekonečná slučka papierovania, dokazovania všetkých možných aj nemožných informácií, a nakoniec by vám po nekonečnej dobe povedali, že nie ste vhodný žiadateľ o pôžičku. Skúste sa na chvíľu zastaviť, prečítať si týchto pár riadkov a zistíte, že to nemusí byť taká nočná mora a nepríjemná skúsenosť, ako sa zdá na prvý pohľad.

Každý sa raz môže ocitnúť v nepríjemnej situácii. Máte pred výplatou a potrebujete určitú čiastku na už dohodnutú dovolenku, opravu auta, kúrenia na dome či sviatky v rodine, kedy chcete potešiť svojich blízkych? Pouvažujte však nad tým, či je pre vás rýchla pôžička to pravé riešenie. Často pôžičky putujú na spotrebný tovar, ktorý koniec koncov ani nebol nutný.

Kedy a pre koho je online pôžička vhodná?

Viete o presnom dátume vášho nástupu do nového zamestnania a potrebujete nejako vyriešiť obdobie medzi zamestnaniami? Máte na dosah ruky skutočne výhodnú ponuku, ktorá sa neodmieta a pôžička vám v takom prípade ušetrí, a v tom najlepšom prípade ešte dokáže zarobiť? Alebo ju využijete na zaplatenia svojho štúdia či preškolenia?  Ak je to tak, potom je online pôžička dobrým riešením, ktoré sa vám do budúcna určite vyplatí.

O tom, ako, kto a prečo sa získavajú pôžičky, je v obehu množstvo článkov a rôznych informácií. Prečítať si môžete rôzne názory – od pozitívnych skúseností až po negatívne dezinformácie, ktoré väčšinou vzniknú na základe nedostatočných informácií a z dôvodu zbytočných obáv. Pokiaľ sa stretnete s osobou, ktorá sa pohybuje a je školená v odbore, zistíte, že strach je zbytočný a všetko môže prebehnúť hladko.

Rozdiel medzi bankami a nebankovkami bol badateľný snáď pre každého, kto sa aspoň trochu zaujímal o svoje financie. Našťastie však od 1. septembra 2015 nastala veľká zmena, odkedy každá spoločnosť poskytujúca pôžičky musí mať licenciu od Národnej banky Slovenska, čo znamená, že musí spĺňať určité prísne kritériá.

Výhody pôžičiek online

  • rýchlosť a pohodlie pri vybavovaní pôžičky cez internet,
  • môže ju využiť každý, kto dovŕšil vek 18 rokov a má stály príjem,
  • získanie peňazí prostredníctvom internetu prebehne za veľmi krátky čas,
  • diskrétne jednanie,
  • bez dokladovania účelu.

Na čo si pri výbere pôžičky dávať pozor?

  1. Premyslite si účel

Najdôležitejším bodom predtým, ako požiadate o pôžičku, je uvedomiť si, na čo ju potrebujete a či je vhodnou voľbou. Existuje totiž rozdiel medzi účelovou a bezúčelovou pôžičkou. Na financovanie kúpy auta či kúpy bytu sú určené rozdielne úverové produkty ako na kúpu televízora či doplnku do domu. Účelovú pôžičku je nutné zdokladovať, ak sa tak však nestane, hrozia sankcie či vrátenie zvyšku peňazí.

  1. Majte oči otvorené

Rovnako, ako si overujete kvalitu oblečenia, potravín či spotrebného tovaru a často nakupujete na základe referencií svojich známych, takisto je potrebné, aby ste boli obozretný pri výbere poskytovateľa pôžičky. Sledujte dĺžku existencie na trhu, blogy či hodnotenia iných žiadateľov.

  1. Splátky a poistenie

Vždy sa vopred poriadne zamyslite nad tým, akú čiastku ste schopný splácať. Mesačná splátka by nemala prevýšiť 30 % vášho čistého mesačného príjmu. No je tu pre vás možnosť poistiť si pôžičku proti riziku neschopnosti splácania. Takéto poistenie znamená dôležitú pomoc pri náhlej práceneschopnosti či strate zamestnania, kedy povinnosť splácania pôžičky spadá pod poisťovňu.

  1. Neunáhlite sa!

Takisto, ako netreba dôverovať hneď prvej banke, ktorú máte po ceste, záleží len od vás, ako dôkladne si prečítate zmluvné podmienky, zmluvné pokuty za omeškanie a ďalšie potrebné

informácie pred tým, ako zmluvu popíšete. Pri výbere pôžičky a podpise zmluvy sa teda neunáhlite.  Sú to predsa vaše financie a vaše rozhodnutie. Porovnávajte ponuky a doprajte si čas na premyslenie.