Každého z nás aspoň raz za život napadlo, aké skvelé by bolo získať pomocou správnej investície veľkú sumu peňazí. Niektorí sa do toho pustili a využili napr. investovanie do podielových fondov. Investovanie však vôbec nie je jednoduché a pokiaľ si nedáme pozor, môžeme stratiť všetko. Akých chýb sa najčastejšie dopúšťame?

Chýba nám cieľ a stratégia

Príležitostí na investovanie je mnoho, nevieme však, ktoré sú tie správne a ako sa jednotlivé investície vyvinú. O tom je skrátka investovanie – 100 % istota tu nefunguje. Ak sa teda hrnieme do určitého rizika, mali by sme mať jasne definovaný cieľ a určitú stratégiu, podľa ktorej sa počas investovania budeme riadiť.

Ako teda začať? Najlepšie je hneď ako prvé odpovedať na nasledujúce otázky:

  1. Ako dlho chcem svoje peniaze investovať?
  2. Chcem investovať všetky peniaze naraz, alebo po menších sumách?
  3. Dokážem finančne zvládnuť stratu všetkých svojich investovaných peňazí?

Zvážte pre a proti, definujte svoju stratégiu, ako postupovať, keď sa vám bude dariť a ako, keď sa vám nebude dariť. S cieľom a stratégiou sa vám bude lepšie reagovať na momentálnu situáciu.

Prehnané očakávania od investície 

Naštudovali ste si niečo o investíciách? To je dobre, viete totiž, že to nie je také jednoduché a, že musíte byť pri investovaní realistom. Veľa ľudí má totižto prehnané očakávania, po ktorých neskôr príde veľké sklamanie. Nedostatok trpezlivosti býva častým problémom mnohých začínajúcich investorov. Investovanie kompletnej sumy do akcií je ďalším príkladom, ako zažiť sklamanie.

Investovanie celej sumy do jedného investičného nástroja

Sú 3 typy investorov:

  1. konzervatívny – investujú na istotu a snažia sa vyvarovať rizikovým investíciám,
  2. dynamický – opak konzervatívneho, investuje tam, kde vidí zisk,
  3. vyvážený – rozloží si svoju investíciu do bezpečných a rizikovejších investícii.

Začiatočníci sú väčšinou prvý, alebo druhý typ. Nie je nič zlé na neriskovaní, ibaže takto zarobíte fakt málo a výnos vám zničí inflácia. Dynamické investovanie zase nie je pre začiatočníkov, ktorí nemajú dlhodobé skúsenosti s investičným trhom. Najlepšie je zvoliť si zlatú strednú cestu a využiť služby investičného poradcu, ktorého môžete nájsť aj vo svojej banke.