Popularita internetového obchodu je veľmi veľká. Veď každý z nás pred kúpou produktu najprv pozrie ponuky a ceny na internete a častokrát zistí, že na internete je to aj lacnejšie. Pre jednoduchosť, rýchlosť a dostupnosť aj nezvyčajných produktov sa nakupovanie cez internet stalo veľmi obľúbené, čo viedlo k tomu, že si mnohé firmy okrem kamennej predajne zriadili aj virtuálnu predajňu – internetový obchod. Výhody internetového obchodu našli aj začínajúci podnikatelia, ktorí možno nemajú dostatok financií na to, aby si otvorili a prevádzkovali kamennú predajňu. Nech už je to akokoľvek, určite vás zaujíma ako účtovať takúto formu obchodu, pozrime sa na to.

Účtovníctvo internetového obchodu

Účtovné predpisy na Slovensku účtovníctvo zvlášť pre internetový obchod nedefinujú. Preto je dôležité, aby ste každý účtovný prípad posudzovali v rámci všeobecných účtovných ustanovení. Každý internetový obchod je špecifický, a preto aj účtovníctvo sa bude prípad od prípadu líšiť. Možno nakupujete a predávate tovar iba v rámci Slovenska, možno aj zo zahraničia. Aj to, či ste alebo nie ste platcom DPH ovplyvní spôsob účtovania.

Nie som platca DPH a obchodujem v rámci SR

Pravdepodobne ste začínajúci podnikateľ, založili ste si firmu, vaše príjmy nie sú vysoké na to, aby ste museli byť platcom DPH a rozhodli ste sa, že ním ani dobrovoľne nebudete. V takomto prípade si dajte pozor, aby váš ročný príjem neprekročil 49 790 €. Taktiež je pre vás dôležitá konečná cena produktov, ktorá je vo vašom prípade bez DPH. S takouto cenou budete nakupovať od slovenských dodávateľov a to isté platí aj pri vystavovaní objednávok, bezohľadu na to, či je to firma alebo fyzická osoba.

Nie som platca DPH a nakupujem tovar z EÚ

Ak nie ste platca DPH a nakupujete tovar od dodávateľov z krajín EÚ, sledujete si cenu bez DPH. Zmena nastáva, ak tovar, ktorý z EÚ nakúpite presiahne hodnotu 14 000 € za rok. V tom prípade ste povinný sa registrovať na daňovom úrade, ktorý vám vystaví IČ DPH. Dodávatelia vám tovar budú predávať bez DPH avšak vy budete musieť z týchto nákupov odvádzať štátu daň.

Som platca DPH

Ak ste platcami DPH, tak k cene svojich tovarov si musíte prirátať 20% DPH a predávať ich teda drahšie. Na druhej strane, ak si nakúpite tovar, tak v konečnom dôsledku zaplatíte iba cenu bez DPH, lebo daň si budete môcť pri podaní daňového priznania odrátať. Nezabúdajte, že ak ste platca DPH, musíte si pravidelne (mesačne alebo štvrťročne v závislosti od ročného príjmu) podávať daňové priznanie.

S účtovníctvom je naozaj veľa starostí, ktoré podnikateľa zbytočne oberajú o čas. Preto je najvýhodnejšie obrátiť sa na účtovnícku firmu, ktorá tieto problémy vyrieši za vás.