Kúpa vozidla je pre väčšinu domácností relatívne veľkou investíciou, ktorú si často nemôžu dovoliť zafinancovať priamo „z vlastného vrecka“. Ak medzi nich patríte a práve zvažujete vaše možnosti financovania nového auta, máte na výber hneď z niekoľkých možností:
- Lízing
- Pôžička
- Hypotéka
- Operatívny lízing
Pre bežných spotrebiteľov je často najvhodnejšie využiť lízing alebo pôžičku na auto, no pre úplnosť spomenieme aj dva menej časté spôsoby financovania kúpy vozidla, hypotéku a operatívny lízing.
Ktorú z týchto možností by ste si však mali vybrať? Ideálna možnosť je často individuálna a vo veľkej miere závisí na vašich preferenciách. V tomto článku nájdete výhody a nevýhody jednotlivých možností financovania, ktoré vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie.
Lízing
Pri lízingu je auto najprv majetkom lízingovej spoločnosti, ktorej zaň platíte pravidelné platby za prenájom. Keď týmto spôsobom splatíte všetky vopred stanovené splátky, vozidlo sa stane vašim majetkom. Takáto forma lízingu sa nazýva aj finančný lízing.
Aké má teda lízing výhody? Lízing bol ešte do nedávna výhodný najmä pre podnikateľov, ktorí mohli takýmto spôsobom urýchliť odpočet hodnoty vozidla v nákladoch. Od roku 2016 sa však lízingová metóda odpisov ruší a pri lízingu sa automobil odpisuje rovnako, ako pri jeho kúpe akýmkoľvek iným spôsobom.
Lízing je vo všeobecnosti o niečo drahší ako napríklad úver na automobil. Navyše, pri financovaní vozidla cez lízing musíte uzatvoriť povinné zmluvné poistenie, ako aj havarijné poistenie, cez lízingovú spoločnosť. To býva vo väčšine prípadov drahšie, ako keby ste ho uzatvorili samostatne, a zároveň musíte platiť aj havarijné poistenie, ktoré by ste možno pri iných spôsoboch financovania neplatili.
Pôžička na auto
Pri financovaní kúpy vozidla prostredníctvom pôžičky sa okamžite stávate jeho majiteľom a môžete s ním robiť čo len chcete. Vašou jedinou povinnosťou voči poskytovateľovi pôžičky je pravidelne splácať mesačné splátky. Prevádzka vozidla, výber poistenia a všetky ostatné náležitosti spojené s novým autom sú vo vašej réžii.
Pôžička na auto je spravidla výhodnejšia ako finančný lízing. Zároveň však platí, že pre niektorých ľudí môže byť veľmi náročné ju získať. Samozrejme, existujú rôzne nebankové spoločnosti, ktoré požičajú prakticky „komukoľvek“, avšak takéto pôžičky sú veľmi nevýhodné.
Okrem toho je výhodou pôžičky na auto to, že vozidlo je vo vašom vlastníctve a môžete ho kedykoľvek predať. Zároveň si môžete vďaka pôžičke kúpiť aj staršie auto, pričom lízingové spoločnosti vám často umožnia kúpu iba úplne nových vozidiel alebo ojazdených áut iba do určitého veku.
Nie všetky banky či nebankové spoločnosti majú vo svojej ponuke konkrétne pôžičky či úvery na auto. Na nákup vozidla je však možné použiť aj klasický bezúčelový úver.
Hypotéka na auto
V krajnom prípade je možné automobil financovať aj prostredníctvom tzv. americkej hypotéky, ktorá sa vyznačuje účelovou neviazanosťou. V porovnaní s pôžičkou sa americká hypotéka vyznačuje nižšími ročnými úrokmi, avšak väčšinou je splácaná po dlhšiu dobu. Samozrejme, keďže predsa len ide o hypotéku, budete ju musieť založiť nehnuteľnosťou.
Operatívny lízing
Možnosťou s rastúcou popularitou je operatívny lízing, ktorý je však vyhľadávaný prevažne podnikateľmi. Tento lízing je podobný finančnému lízingu, avšak vozidlo po skončení platnosti zmluvy ostáva majetkom lízingovej spoločnosti.
Výhodou tejto možnosti je daňové zvýhodnenie, pretože vozidlo nie je odpisované klasickým odpisovým spôsobom, keďže vôbec nie je majetkom firmy. Splátky sa účtujú priamo do nákladov v celej výške zaplateného mesačného poplatku.
Vďaka operatívnemu lízingu môžete mať vždy prakticky nové auto a po skončení zmluvy uzavrieť novú zmluvu s novým vozidlom. Nevýhodou je však samozrejme to, že táto možnosť financovania je jednoznačne najdrahšia, keďže platíte za omnoho viac, ako iba samotné vozidlo. Je už na vás, aby ste zvážili, či je táto možnosť pre vás vhodná alebo nie.