Človek, ktorý si chce postaviť, alebo kúpiť nehnuteľnosť má dve možnosti ako získať finančné prostriedky. Prvou je klasická hypotéka a druhou je stavebný úver. Stavebná sporiteľňa však poskytne výhodný stavebný úver iba v prípade stavebného sporenia. A tu prichádza na rad medziúver.

O čo teda ide?

Ide o finančný produkt, ktorý sa dá vysvetliť ako predchodca stavebného úveru. Je vhodný pre ľudí, ktorí sa rozhodli pre stavebný úver, avšak nechce sa im čakať potrebné obdobie so stavebným sporením. Medziúver sa poskytne aj bez nutnosti mať založené stavebné sporenie.

Medziúver sa využíva na okamžité financovanie nehnuteľnosti. Je vhodná pre ľudí, ktorí našli zaujímavú nehnuteľnosť a potrebujú peniaze ihneď.

Príklad

Vysvetlime si to na príklade. Predstavte si, že potrebujete požičať od stavebnej sporiteľne
70 000 eur. Založíte si stavebné sporenie v hodnote, ktorá je nižšia, ako suma, ktorú chcete získať. Následne získate medziúver v hodnote cieľovej sumy a prostriedky využijete na stavbu, kúpu, alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Súbežne si medzitým sporíte na účte stavebného sporenia a počas sporenia splácate iba úroky medziúveru. Po poslednom nasporení sa táto suma použije na zníženie celkovej sumy, ktorú musíte zaplatiť za medziúver. Potom už medziúver splácate klasicky v mesačných čiastkach, ako bežný úver.

Medziúver vs. stavebný úver 

Medziúver využívajú ľudia, ktorí nemajú v čase žiadania dostatok finančných prostriedkov na pravidelné splácanie stavebného úveru, alebo nechcú čakať niekoľko rokov na stavebnom sporení. Je možné ho získať bez nasporenej sumy na stavebnom sporení, bez počiatočného vkladu a v určitých prípadoch aj bez ručenia nehnuteľnosti.

Bez založenia nehnuteľnosti sa dokážu získať finančné prostriedky, v prípade, ak máte dobrú bonitu, vo výške 25 000 – 45 000 eur.

Ak sa rozhodnete pre ručenie s nehnuteľnosťou, je možné, že získate finančné prostriedky až do 100 % zakladanej nehnuteľnosti a okrem toho môžete kedykoľvek vložiť na sporenie mimoriadnu splátku v akejkoľvek výške poplatku.