Záujem Slovákov o úver je z roka na rok vyšší. Do kariet hrá aj výhodná ekonomická situácia na trhu, kedy sú úroky najnižšie za posledných pár rokov. Taktiež rozmýšľate o tom, že by ste si vzali úver? Nie je to totiž na prvý pohľad až také jednoduché, tieto princípy vám v tom však pomôžu.

 1. Princíp – porozmýšľajte o svojich možnostiach splácať úver

Najdôležitejší princíp – ste vôbec schopný splácať úver? Nejde o to, aký vysoký je váš mesačný príjem, dôležitejšie je, koľko vám z neho ostane po zaplatení všetkých mesačných záväzkov. Až potom sa zistí, či na to naozaj máte.

 1. Princíp – neponáhľajte sa a zvoľte si len tú najlepšiu ponuku

Prieskum a analýza zohráva veľkú rolu vo výbere úveru. Máte kompletný prehľad o tom, ktorá banka vám môže poskytnúť najlepšiu ponuku? Na získanie základného prehľadu stačí aj zopár minút pomocou online kalkulačky.

Každá banka má povinnosť poskytnúť informácie o všetkých výdavkoch, ktoré sú spojené s úverom – RPMN. Ročná percentuálna miera nákladov je najdôležitejší údaj, pretože reprezentuje všetky poplatky, ktoré zaplatíte banke.

 1. Princíp – poriadne si preštudujte podpisovanú zmluvu 

Vždy si dôkladne prečítajte nasledovné údaje:

 1. výška RPMN,
 2. výška úroku,
 3. výška mesačných splátok,
 4. celková suma, ktorú zaplatíte,
 5. dátum poslednej splátky,
 6. možnosti mimoriadnej splátky,
 7. možnosti predčasnej splátky a vypovedania zmluvu,
 8. možnosti predĺženia úveru,
 9. možnosti poistenia úveru,
 10. kryté poplatky,
 11. poplatky a sankcie v prípade nedodržania zmluvných podmienok.

Okrem týchto údajov si taktiež preštudujte text s drobným písmom, ktorý väčšinou obsahuje práve sankcie a skryté poplatky.

 1. Princíp – v prípade problémov komunikujte s bankou 

Ak sa v najhoršom prípade dostanete do problémov a nebudete už viac schopný splácať svoj úver, tak sa rozhodne nestráňte komunikácii s bankov. Úveru sa takto nezbavíte, ale je to oveľa lepšia voľba, ako banke neoznámiť problémy. To, ako budete komunikovať s bankou rozhodne o tom, ako k vám bude ďalej pristupovať.