Dostali ste sa do ťažkej životnej situácie, kvôli ktorej nie ste schopný splácať svoj úver? Nie ste prvý človek, ktorému sa toto stalo. Splateniu zvyšnej časti úveru sa nevyhne nikto. Existuje však niekoľko spôsobov, ako sa zbaviť tejto nepríjemnej ťarchy v podobe dlhov.

Predpokladajme, že ste si brali úver s vedomím, že ste ho schopný splácať so svojim disponibilným príjmom. Nanešťastie sa stalo neočakávané a vaše výdaje sa vám zvýšili na neúnosnú mieru, ostali ste dlhodobo práceneschopný, alebo ste skrátka o svoju prácu prišli úplne.

Čo teda teraz môžete urobiť? Najdôležitejšie je skontaktovať sa s bankou a uvedomiť ju o situácii, ktorá nastala. Banka, alebo nebankovka, obe inštitúcie budú chcieť, aby ste svoje záväzky splatili v plnej výške. Je úplne jedno, ako dlho to bude trvať, váš úver vám nikto neodpustí. Je niekoľko spôsobov, ako môžete tento problém vyriešiť.

Odklad splátky

Ak ste sa dostali do finančnej tiesne iba krátkodobo, môžete požiadať o odklad svojich mesačných splátok. Nebude to zadarmo, ale v každom prípade vám to umožní vrátiť sa naspäť do bežného života. Na oplátku budete musieť zaplatiť poplatok a v závislosti od zmluvy sa vám môže navýšiť úrok.

Obetovanie zálohy

Nejde síce o win-win situáciu, za to vám však môže zachrániť strechu nad hlavou. A v takýchto situáciách si ľahko premyslíte, či je dôležitejšie auto, ktoré ste založili, alebo váš domov. Myslíme si, že všetci si vyberú domov.

Ďalší úver

Môžete skúsiť iný postup – vziať si ďalší úver na splatenie predchádzajúceho. Na istý čas teda vyriešite svoj problém, ak si však dovtedy nedáte svoje financie dokopy, bude na vás čakať ďalší, opäť v podobe úveru.

Využite služby oddlžovacej spoločnosti

Na Slovensku už existujú aj oddlžovacie spoločnosti, ktoré za vás prevezmú všetky vaše záväzky a uhradia ich. Háčik je v tom, že to nie je zadarmo, dlh budete musieť splatiť, pričom úroky budú vyššie, ako pri vašom predchádzajúcom úvere.