Na cestách je vidieť čoraz viacej vozidiel, ktoré majú na streche pripevnené strešné boxy. Nie je sa čomu čudovať, keďže strešné boxy sú naozaj skvelým pomocníkom pri prevážaní nákladu. Boxy využijete nielen pri cestách na dovolenku, ale aj počas bežných dní pri nákupoch, sťahovaní či práci, ktorá si vyžaduje prevážanie objemnejších vecí. Chcete si kúpiť strešný box aj vy? Zodpovieme vám najčastejšie kladené otázky o strešných boxoch.

Strešný box alebo nosič?

Veľa ľudí si mýli pojmy strešný box, strešný nosič alebo nosič na lyže. Strešný nosič je vlastne základom, na ktorý pripevníte nosiče na lyže alebo samotný strešný box. Nie vždy je potrebná montáž strešného nosiča. Boxy i nosiče na lyže sa vyrábajú s viacerými možnosťami montáže na strechu, ktoré viete prispôsobiť technickým parametrom vášho vozidla. Niektoré sa pripevňujú dokonca len pomocou magnetu.

Aký box sa hodí k môjmu vozidlu?

Informujte sa u predajcu o dĺžke, šírke boxu a o jeho objeme či nosnosti. Zároveň si preverte možnosti upevnenia boxu, zistite veľkosť strechy vášho vozidla a maximálnu nosnosť strechy. Strešné boxy sa predávajú v rôznych dĺžkach, niektoré by vám mohli prekážať pri riadení vozidla alebo pri otváraní kufra. Všetky tieto parametre si vopred overte. Dôležitá je taktiež pevnosť použitého materiálu. Od pevnosti materiálu sa odvíja životnosť autoboxu. Medzi najkvalitnejšie a najpredávanejšie patria boxy Thule.

Bude môj náklad v boxe v bezpečí?

Strešné boxy sú veľmi bezpečné. Samozrejme, že bezpečnosť závisí od kvality kúpeného boxu. Vo všeobecnosti sa však nemusíte o prevážaný náklad vôbec obávať. Aby sa náklad pri prevoze nepoškodil, k dispozícii máte rôzne popruhy, ktorými ho bezpečne pripevníte. Kvalitnejšie strešné boxy sa uzamykajú centrálne t.j. box sa zavrie v niekoľkých bodoch a je maximálne zabezpečený voči otvoreniu.

Obmedzí ma box v riadení?

Ak sa budete riadiť rozmermi vášho automobilu, strešný box vám nebude v riadení vozidla prekážať. Dávajte si pozor, aby príliš neprečnieval alebo vám nebránil vo výhľade na vozovku. Musíte rátať s o niečo vyššou spotrebou, ktorá však závisí od tvaru boxu. Boxy vyššej triedy sú tvarovo prispôsobené, aby mali čo najlepšie aerodynamické vlastnosti. Cestný zákon vozidlá s pripevneným strešným boxom nijako neobmedzuje. Na druhej strane s väčším nákladom na streche by ste samozrejme mali riadiť obozretnejšie a pomalšie. Pozor si dávajte aj pri vjazde do garáže s nižšou bránou.