Hosting pre vaše stránky dnes už vyriešite bez väčších problémov za pár kliknutí. K dispozícii máte množstvo alternatív, parametrov aj cenových variácií. K výberu hostingu by ste však mali pristupovať až po dôkladnom oboznámení sa s ponukou. Najmä, ak hľadáte priestor pre váš e-shop.

Online podnikanie na Slovensku už nie je žiadnou raritou. Stovky majiteľov e-shopov predávajú produkty prostredníctvom špecializovaných platforiem ako Magento, WooCommerce, PrestaShop alebo Shopify. Či už sa rozhodnete pre jedno z týchto riešení alebo využijete custom systém pre online predaj, hosting bude stále podstatnou časťou vášho online biznisu. Oproti bežným stránkam a blogom musíte pri výbere správneho hostingu pre e-shop myslieť na niekoľko vecí, ktoré úzko súvisia s podnikaním a so zákazníckou komunikáciou.

Neobmedzený priestor

Niektoré hostingy sú pre e-shopy vyslovene nevhodné a určite medzi ne patria tie s obmedzeným priestorom. Hoci na takomto webhostingovom balíčku ušetríte niekoľko eur ročne, do budúcna vás bude takéto šetrenie stáť veľa času a frustrácie.

Ak predávate len jeden produkt a nemáte ambíciu rozširovať svoj e-shop, obmedzený priestor vám bude stačiť. V opačnom prípade balíčky s obmedzeným hostingom rovno preskakujte a vyberajte si z ponúk s neobmedzeným hostingom.

Priestor pre e-maily

Na prvý pohľad zbytočný parameter, podľa ktorého by ste sa nerozhodovali pri výbere správneho hostingu. Myslite však na komunikáciu so zákazníkom. S rastúcou návštevnosťou vašich stránok a s pribúdajúcimi zákazníkmi sa zvýši aj počet e-mailov, ktoré budete prijímať a odosielať. Ak nechcete pravidelne premazávať svoj inbox, vyberte si hosting, vďaka ktorému môžete uchovať väčšie množstvo e-mailových správ.

Certifikát zabezpečenia

SSL certifikát je dnes už povinnou jazdou pre každého, kto to myslí s online podnikaním vážne. K niektorým webhostingovým balíčkom ho získate dokonca zadarmo. Práve pre e-shopy je takýto certifikát nevyhnutný, keďže šifruje aj citlivé údaje kolujúce medzi vašou stránkou a zákazníkom. Zároveň novým návštevníkom stránky hovoríte, že sa vo vašom e-shope nemajú čoho báť. Výstražná správa od prehliadača by ich mohla odradiť od prezerania vašej ponuky.

Uptime služieb poskytovateľa

Pri výbere hostingu môžete zohľadniť aj uptime služieb spoločnosti, ktorej balíky sa rozhodnete využívať. Laicky povedané, ide o čas nepretržitej prevádzky. Toto kritérium je pri e-shopoch veľmi dôležité, pretože sa môže podieľať na získaní alebo strate zákazníkov. Ak je uptime služieb nejakého poskytovateľa nízky, znamená to časté výpadky. Čo spraví potenciálny zákazník, ak príde na stránku, ktorá nefunguje? V lepšom prípade odíde a skúsi to neskôr, v tom horšom prejde rovno ku konkurencii a nakúpi u nej.

Ak poskytovateľ neuvádza informáciu o uptime jeho služieb, skúste si ju pred výberom niektorého z jeho balíkov najprv overiť. Spýtajte sa ho na priemerný uptime za posledný rok, dva alebo aj dlhšie, prípadne na priemernú dobu mesačných výpadkov.

Zákaznícka podpora

Aj v prípade vysokého uptime môže dôjsť ku komplikáciám. Technológia je občas nevyspytateľná a drobný bug môže zapríčiniť buď výpadok ale nefunkčnosť niektorej zo služieb, ktorú využívate. Vtedy by ste sa mali spoľahnúť na dobrý zákaznícky servis, ktorý by mal byť k dispozícii nepretržite. A keď píšeme nepretržite, myslíme to vážne: 24 hodín, 7 dní v týždni, 365 dní v roku.

Predstavte si, že sú práve sviatky, vy máte vo svojom e-shope lákavé zľavy, ktoré vygenerujú najvyšší obrat v roku, a pri rýchlej kontrole zistíte, že už niekoľko hodín sú vaše stránky nedostupné. Prišli ste o zisk aj o zákazníkov. Ak by zákaznícka podpora nefungovala nepretržite, na vyriešenie vášho problému by ste mohli čakať až do najbližšieho pracovného dňa.

Pri výbere sa orientujte aj podľa garancie

Vybraný hosting pre váš e-shop vám z rôznych dôvodov nemusí vyhovovať. V tom prípade je dobré vedieť, že sa môžete spoľahnúť na garanciu vrátenia peňazí. Spoľahlivý poskytovateľ webhostingu kvalitu svojich služieb sleduje a v prípade pochybenia vie zákazníkovi ponúknuť kompenzáciu za nedostupnosť hostingu.

Keď zdieľaný webhosting nestačí

Spolu s rastom objednávok cez váš internetový obchod, môžu časom narásť aj požiadavky na webhosting. Vtedy sa už oplatí pozrieť sa za ponukou privátnych serverových riešení, ktorých výkon a stabilita je vyššia ako pri zdieľanom webhostingu.