V dnešnej dobe nie je také jednoduché postaviť si dom. Bez hypotéky je to takmer nemožné. Preto prinášame pár rád, ako sa dostať dostať ku hypotéke, ktorá bude pre nás čo najvhodnejšia.

Dobrý plán

Vziať si z banky hypotéku na stavbu domu, je skutočne dôležitý záväzok, pri ktorom sa treba správať zodpovedne. Ak máme dobrý plán, môžeme predísť prípadným komplikáciám, ako je napríklad:

  • Hypotéka na dom je už z časti čerpaná a dom je v štádiu stavania, no banka nám neuvoľní ďalšie peniaze na pokračovanie v stavaní
  • Požičali sme si nedostatočné množstvo peňazí a tak sa stalo, že hypotéka je vyčerpaná, ale my nebývame v dome, keďže nie je hotový
  • Prípadne banka nám neschváli hypotéku na dom vôbec

Plánovanie hypotéky, je dôležité aj preto, že peniaze na stavbu domu sa z banky z pravidla čerpajú postupne. Tak ako sa dom stavia, nám banka uvoľňuje peniaze. Je niekoľko možností, ako financovať stavbu a tie závisia od rôznych  faktorov.

Správny výber špecialistu

Predtým ako požiadame o hypotéku, by sme si mali dôkladne vybrať, s akým finančným špecialistom budeme hypotéku riešiť. Mal by to byť overený človek, ktorý má dostačujúce skúsenosti, aby nám mohol pomôcť.

Ak vyberieme správne a dáme mu všetky potrebné informácie, ktoré budú samozrejme pravdivé, tak takáto osoba nám pomôže najviac ako sa bude dať. Dôkladne s nami preberie situáciu a pomôže nám s tým čo je snáď najdôležitejšie a to je správny výber banky.

Výber banky

Banku je potrebné vybrať podľa toho, aké máme požiadavky, no mali by sme brať do úvahy aj to, aké sú naše možnosti. Banka málokedy býva na 100% stotožnená s našimi požiadavkami, no  človek, ktorý nám v tom pomáha sa snaží vybrať banku tak, aby sme boli čo najspokojnejší.

Banku vyberáme zväčša podľa:

  • výšky úroku
  • cena poistenia
  • možnosti odkladu splátok
  • špeciálnej ponuky ( každá banka ponúka iné výhody)

Je dôležité aby sme boli v splácaní zodpovední, inak to môže mať nepríjemné následky. Preto si pred akýmkoľvek krokom rozmyslime, či vôbec sme schopní mať takýto záväzok.