Ešte pred tým, ako sa rozhodnete obchodovať s akciami, je dôležité, aby ste vopred zvážili stav vašich finančných prostriedkov. Keďže investovanie do akcií si vyžaduje určitý ˇbadžet“, ešte vopred by ste sa mali postarať o všetky dlhy. Ďalej je nutné nájsť odpoveď na nasledujúce otázky: „Chcem zlepšiť stav na sporiacom účte alebo investujem výhradne kvôli navýšeniu finančných prostriedkov? Chcem neustále nakupovať a predávať alebo radšej nechať svoje zásoby nedotknuté?“

Budete riskovať?

Akciový trh je ovplyvňovaný mnohými faktormi, ako je ponuka a dopyt, výkonnosť spoločností, svetové udalosti, pandemická situácia a ďalšie. Niektoré akcie poskytujú väčšiu bezpečnosť ako iné, čo môžete zistiť tým, že si vyžiadate minulé výsledky spoločnosti. Niektorí investori sa však rozhodnú investovať iba do bezpečnejších akcií, aby sa vyhli možným stratám. Ak si nie ste istí svojou toleranciou voči riziku alebo stále váhate nad tým, do čoho by bolo vhodné investovať, finančný poradca či odborník, ktorý má v tomto smere niekoľkoročné skúsenosti, vám môže poskytnúť lepšiu predstavu o tom, čo môžete zvládnuť. Ak teda ani vy nemáte s obchodovaním na akciovom trhu žiadne či len minimálne skúsenosti, nechajte si poradiť a všetko dôkladne zvážte.

Pripravte si plán

Vďaka toľkému počtu akcií, z ktorých si môžete vyberať, pomáha najskôr preskúmať a pripraviť si dôsledný plán, keďže investovanie do akcií predstavuje pomerne náročný proces. Takto budete presne vedieť, do ktorých spoločností chcete investovať a koľko miniete za každú akciu. Tiež sa budete musieť rozhodnúť, koľko akcií z akcií každej spoločnosti chcete kúpiť. Samozrejme budete musieť dodržiavať aj svoj rozpočet. Ak si môžete dovoliť minúť trebárs len 20 € na akciu, budete sa chcieť vyhnúť nákladným akciám, bez ohľadu na to, aké lákavé sú. Váš konečný rozpočet bude závisieť od ceny každej akcie a od toho, koľko akcií chcete kúpiť. Nezabudnite, že pri kúpe akcií budete mať čiastočné vlastníctvo tejto spoločnosti. Tak čo poviete, bude kúpa akcií aj vašou víziou, ktorej sa chcete venovať?