Rekonštrukcia alebo modernizácia domova stojí veľké peniaze. Keďže väčšina ľudí nevlastní väčšie úspory, neostáva im nič iné ako si vziať hypotéku, poprípade stavebný úver, ktorý je priamo určený na tento účel. Existuje však aj ďalšia alternatíva. Niektoré finančné inštitúcie ponúkajú bezúčelové spotrebné úvery, pri ktorých sa nevyžaduje dokladovanie použitia peňazí.

Každá z možností má iné vlastnosti a s nimi spojené klady a zápory. Líšia sa navzájom medzi sebou výškou istiny, úrokom alebo jednoduchosťou a rýchlosťou vybavenia. Pri zvolení je potrebné myslieť, aká komplexná a veľká rekonštrukcia bude, resp. akú sumu si budete musieť požičať na jej uskutočnenie.

Na základe výšky úveru sa následne mení aj najlepšia možnosť. Preto je potrebné skutočne myslieť na všetky možnosti. Pozrime sa teda na to, čo sa vám oplatí najviac.

Spotrebný úver na rekonštrukciu

Spotrebný úver ponúkajú banky a sporiteľne priamo na účel financovania rekonštrukcie domácnosti. Tu je potrebné dokladovať účel využitia peňazí, čo je zvyčajne minimálne 80 % úveru. Pokiaľ teda chcete požiadať o tento úver, po jeho schválení je nutné poskytnúť fotodokumentáciu, súpis vykonaných prác alebo doložiť bločky a zaplatené faktúry. Jednotlivé podmienky sa líšia od danej banky a sporiteľne.

Úroková sadzba je pri stavebnom úvere nižšia, ako napr. pri bezúčelovom úvere, vybavenie je však celkom ľahké a podmienky na získanie sú flexibilné. Taktiež, na rozdiel od hypotéky, nie je potrebné ručiť za úver nehnuteľnosťou. Jediné, čo banky vyžadujú je, aby ste preukázali dostatočný mesačný príjem na schválenie úveru.

Maximálna výška úveru sa pohybuje v sume do 30 000 eur s dobou splatnosti 10 rokov. Spotrebný úver na rekonštrukciu sa oplatí najmä vtedy, keď potrebujete viac peňazí, avšak nechcete ručiť nehnuteľnosťou.

Hypotéka

Ďalšia možnosť je vziať si hypotéku určenú na rekonštrukciu domu. Tento variant je vhodný pri najzložitejších prácach, kde je potrebné veľké množstvo peňazí. Nevyhnutnosťou je založenie rekonštruovanej alebo inej nehnuteľnosti a doloženie všetkých dokladov o rekonštrukcii. Získanie hypotéky je ťažšie a menej flexibilné.

Úroková miera je vo výške 2-3 %. V porovnaní so spotrebným úverom je síce nižšia, ale pri dlhej dobe splatnosti a nízkom úroku môže človek preplatiť tisíce eur. Hypotéku sa teda oplatí splatiť skôr aj za cenu vyššej sadzby. Pri konečnom porovnaní je to výhodnejšie.

Hypotéka sa oplatí mladým ľuďom, ktorí majú nárok na štátny príspevok. Podmienky sa síce zmenili, určitá výhoda tam však predsa len ostala.

Bezúčelový spotrebný úver

Bezúčelový spotrebný úver má najväčšiu výhodu v tom, že nemusíte dokladovať použitie získaných financií. Peniaze teda nemusíte využiť nielen na rekonštrukciu, ale aj na pokrytie iných nákladov.

Taktiež sa dá vybaviť jednoducho a rýchlo. Pri vybavovaní sa dá ušetriť aj na skutočnosti, že nemusíte platiť znalecký posudok, ako pri hypotéke. Nevýhodu však je, že má vyšší úrok, na základe čoho je teda drahší.

Maximálna výška bezúčelového spotrebného úveru je v sume 10 000 eur. Preto je najvhodnejší pri menších rekonštrukciách.

Zhrnutie

Čo sa vám teda oplatí najviac? Najväčšiu rolu hrá predovšetkým suma, ktorú potrebujete na danú rekonštrukciu. Ďalej tu je RPMN, mesačná výška splátky, doba splácania a celková preplatená suma. Faktorov na zváženie je veľa a záleží to predovšetkým od vašich potrieb.