V dobe keď znečistenie našej planéty dosahuje alarmujúce hodnoty je vhodné, prispieť svojou troškou a žiť ekologickejšie. Exituje mnoho možností ako na to, a mi si opíšeme niektoré z nich.

Jedlo

Najväčším ekologickým problémom, v tejto oblasti, je balenia potravín do plastových obalov, ktoré po vyhodení a následným spracovaním odpadovou spoločnosťou, znečisťujú ovzdušie a proces ich rozkladu je jeden z najdlhších z radu všetkých materiálov.

Čo teda robiť aby sme sa vyhli nadbytočnému užívanie a vyhadzovaniu plastových obalov a čo je to zero waste obchod?
Zero waste ochod– pomenovanie pre predajňu, v súčasnej dobe ide najmä o potraviny, ktorá ponúka svoje produkty nebalené. Vy tak si tak môžete vybrať všetky ingrediencie na nedeľný obed a nabrať si ich do vlastnej nádoby. Spomínané prevádzky ponúkajú rôzne látkové či papierové vrecúška k zakúpeniu.
Napriek tomu že Slovensko nie je jedna z najvyvinutejších krajín v oblasti „zero waste“ obchodov, aj my máme k dispozícii niekoľko z nich, tak neváhajte a nakupujte ekologicky.

Doprava

To že výfukové plyny spôsobujú výrazné znečistenie všetci vieme, skúsme ich teda vymeniť za prostriedky verejnej dopravy alebo iné, nemotorové prostriedky. Zdravou a zábavnou alternatívou môžu byť napríklad kolobežky, na dlhšie vzdialenosti sú ideálnou voľbou elektrokolobežky.

Kolobežka je vhodná na prepravu po meste a udržuje vás v kondícii. Vhodnou voľbou môže byť napríklad Xiaomi kolobežka, ktorá je vyhotovená z kvalitných materiálov a tak vydrží celé veky 🙂

Bývanie

V oblasti bývania alebo domácnosti existuje niekoľko jednoduchých rád, ktorých dodržiavaním môžete výrazne znížiť svoje náklady ale aj ekologický dopad na planétu.
Napríklad vypínanie vody počas umývania zubov a jej opätovné zapnutie až keď je to nutné, vám môže ušetriť stovky eur ročne.
Tak používanie úspornej žiarovky či vypínanie nepoužívaných spotrebičov zo zásuvky môže výrazne pomôcť, nie len, rodinnému rozpočtu.