Platobné karty sa postupne stali užitočným prostriedkom, ktorý každodenne využíva aj na Slovensku čoraz viac ľudí. Dôvod je pochopiteľný. Kreditná alebo debetná karta predstavuje pohodlný nástroj na uskutočnenie bezhotovostných platieb. Hoci sa tieto dva druhy kariet od seba na prvý pohľad výrazne nelíšia, aspoň teda z hľadiska dizajnu, majú rozličné funkcie a možnosti. Naučte sa základné rozdiely medzi nimi a viac si ich nepomýlite.

Debetná karta

Základným rozdielom je fakt, že v prípade debetnej karty máte možnosť čerpať finančné prostriedky len do výšky zostatku, ktorý máte na bežnom účte. Debetná karta sa ako súčasť bežného účtu získava v takmer každej banke automaticky. Pomocou nej je možné vyberať peniaze z účtu, platiť ňou v obchodoch či používať ju na platenie v e-shopoch, maximálne ale len do výšky zostatku. Debetná karta môže byť platná doma i medzinárodne, pričom tá domáca karta sa môže používať výhradne na území Slovenska. Ak máte medzinárodnú debetnú kartu, môžete ju používať v zahraničí, ale aj doma.

Kreditná karta

Na prvý pohľad jej rozdiel od debetnej karty nevidno. Kreditná karta má však určitý kredit, ktorým môžete platiť alebo vybrať ho v hotovosti aj vtedy, keď toľko prostriedkov na účte nemáte. Takto vzniknutý úver sa úročí úrokovou sadzbou, ktorá sa zvyčajne uvádza v mesačnom vyjadrení. Ide o to, že takýto úver má väčšinou krátkodobý charakter a k jeho splateniu dochádza v priebehu jedného roka. Mnohé banky spolu s kreditnou kartou ponúkajú aj určitú bezúročnú dobu. Najčastejšie ide o obdobie v rozmedzí 40 až 55 dní. Ovplyvňuje ho však aj dátum splatnosti. Ak takýto úver splatíte ešte počas tohto obdobia, nemusíte z neho platiť žiadne úroky.

 

Foto: Bigstockphoto