Ide o pravdepodobne najznámejší finančný produkt v našej krajine. Sporiteľom umožňuje získať dotáciu vo forme štátnej prémie, vďaka čomu si tento finančný produkt získal srdcia mnohých sporiteľov.

Ako funguje stavebné sporenie?

Úrokové sadzby stavebného sporenia sú úzko spojené s trhovými úrokovými sadzbami. Tie sa v súčasnosti blížia k historickým minimám, kvôli čomu sa sporiť pomocou neho príliš neoplatí. Nepomáha ani skutočnosť, že i podmienky pre získanie štátnej prémie sú odvodené od trhových úrokových sadzieb. Pre súčasný rok sa štátna prémia nezmenila a ostáva v maximálnej výške 66,39 eur.

A ani podmienky nie sú príliš povzbudzujúce. Pre získanie štátnej prémie v maximálnej možnej výške, je potrebné na účet stavebného sporenia v roku 2018 vložiť minimálne 1327,80 eur. Pokiaľ vložíte menej finančných prostriedkov, dostanete iba jej pomernú časť. V prípade, ak by ste však vložili viac, môžete získať maximálne iba spomínaných 66,39 eur.

Štátnu prémiu môžete získať iba 1x a iba na 1 účet stavebného sporenia. Je dôležité spomenúť, že pokiaľ požiadate v tom istom roku o štátnu prémiu z dvoch stavebných sporení, pričom ste na oboch sporiteľom, nezískate žiadnu štátnu prémiu. Na túto skutočnosť si preto treba dávať pozor.

Efektívnejšie stavebné sporenie

Na účet svojho stavebného sporenia preto vložte iba toľko prostriedkov, aby ste získali celú štátnu prémiu, avšak ani o cent naviac. Tento rok je to suma 1327,80 eur. Najlepšie je, pokiaľ vklad zašlete už hneď na začiatku roka. Vklad sa následne počas roka úročí a vám sa pripíše na úrokoch vyššia suma. Zároveň si nastavte primeranú výšku cieľovej sumy, od nej sa totiž v niektorých sporiteľniach odvíja poplatok za zriadenie účtu.

Stavebné sporenie by ste nemali využívať dlhšie, ako je potrebné. Po šiestich rokoch stavebné sporenie zrušte a vyberte z neho všetky prostriedky. Je to dôležité najmä z toho dôvodu, že väčšina stavebných sporení má v zmluve zahrnutý dodatok, na základe ktorého po 6. rokoch zníži úrokovú sadzbu sporenia.

Sú však aj výnimky, kedy sa niekedy vyžaduje, aby sa v sporení zotrvalo, a až po šiestom roku sa vám pripíše úroková bonifikácia, čo je odmena za trpezlivosť dodatočným úrokom.

Oplatí sa teda stavebné sporenie?

Odpoveď záleží na vás. Svoje pôsobenie na trhu má, vďaka nemu totiž existuje možnosť získať stavebný úver. Svojimi výnosmi však veľké množstvo sporiteľov príliš neláka. Je to skôr také vsadenie na istotu pre ľudí, ktorí nechcú vôbec riskovať a investovanie ich vôbec neláka.

Dôležité však je, či čistý výnos dokáže prekonať infláciu tovarov a služieb, ktorá sa má pohybovať na úrovni 2 % ročne.

Zhrnutie

  • Stavebné sporenie určite nie je vhodný spôsob sporenia na dôchodok. Dosiahnutý úrokový výnos sa každoročne zdaňuje a sporenie teda neumožňuje hromadenie zisku.
  • Pre tento rok sa navyše pravdepodobne chystá niekoľko zmien. Ministerstvo financií pripravuje plán, kedy ľuďom s príjmom nad 1,3 násobok priemernej mzdy vezme štátnu prémiu.
  • Čo to pre vás teda znamená? Stavebné sporenie sa určite neoplatí a poobzerajte sa po iných investičných príležitostiach, akými sú napr. podielové fondy.