Doslúžili vám staré snehové reťaze alebo sa reťaze chystáte kúpiť po prvý raz? Vyznať sa v tom, ktoré reťaze sú kvalitné, ktoré vhodné pre váš automobil a ktoré dlho vydržia je niekedy tvrdý oriešok. Skúsime sa spoločne pozrieť na to, akým chybám sa máte vyvarovať pri kúpe snehových reťazí, aby sadli vášmu vozidlu ako uliate.

Zbytočné šetrenie, ktoré sa vám predraží

Snehové reťaze sa vyrábajú pre osobné, nákladné vozidlá, v obchodoch nájdete reťaze na dodávky alebo na ťažkú techniku. Je super, že ste sa rozhodli investovať do tejto veľmi užitočnej pomôcky. Na druhej strane nie je investícia ako investícia. Naozaj odolné snehové reťaze nie sú úplne lacnou záležitosťou. Musíte si však uvedomiť, že reťaze vám nebudú slúžiť len jednu zimu. Teda za predpokladu, že si rozumne vyberiete. Istou alternatívou k drahším, kovovým reťaziam sú textilné modely. Textilné reťaze by mali stačiť šoférom, ktorí nejazdia veľmi často mimo mesta. Aj pri výbere týchto reťazí použite rozum a kúpte si také, ktoré sú zákonom akceptované minimálne v Európskej únii. Medzi schválené textilné reťaze patria tzv. ponožky AutoStock. Na občasnú jazdu vám budú stačiť, ale do hlbšieho snehu by sme sa s nimi my osobne nevybrali. Pozor na to, že textilné snehové reťaze sa pri dotyku so suchou vozovkou takmer okamžite prederavia.

Rozmery reťazí nie sú len na parádu

Je jasné, že reťaze na malé vozidlá majú iné parametre ako reťaze na SUV 4×4. Ak si vyberiete veľmi malé reťaze, môže dôjsť k poškodeniu pneumatiky. Pri príliš veľkých reťaziach hrozí ich skĺznutie počas jazdy. Väčšina motoristov si myslí, že smerodajným údajom pri kúpe reťazí sú rozmery pneumatík. No práve pri SUV vozidlách je dôležitý ešte jeden údaj, a to veľkosť priestoru medzi povrchom pneumatiky a podbehom. Ide o údaj, ktorý sa nazýva konštrukčná výška reťazí. Okrem toho myslite na váhu vozidla. Pre ťažšie vozidlo musíte vybrať reťaze z odolnejších materiálov. Nevhodné sú už spomínané textilné alebo plastové reťaze.

Aj kovové reťaze majú svoje špecifiká

Najpevnejšie, najbezpečnejšie a najodolnejšie sú reťaze vyrobené z ocele. Rozhodli ste sa pre tento typ reťazí? Všímajte si ich stopu. Najlacnejšie, ale najmenej účinné sú snehové reťaze s rebríkovou stopou. Strednú kategóriu tvoria kovové reťaze so stopou v tvare písmena X alebo H, tieto sa nazývajú priečkové. Maximálnu bezpečnosť vášmu vozidlu poskytnú oceľové reťaze v tvare šikmej stopy. Šikmá stopa precízne pokrýva celý povrch pneumatiky vďaka čomu sú reťaze zárukou enormnej priľnavosti a krátkej brzdnej dráhy na ľade alebo snehu.