Zlá koncentrácia, hyperaktivita, nedostatok sebaovládania. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ADHD znižuje výkonnosť. Tento zdravotný stav sa väčšinou diagnostikuje v detstve, no niektorým ľuďom je ADHD diagnostikovaná až v dospelosti.

Ak trpíte aj vy na ADHD a máte za sebou frustrujúce roky symptómov a liečby, netreba zúfať. Nie ste v tom sami. Niektoré teraz už známe osobnosti, ako napríklad Michael Phelps či Bill Gates, trpia taktiež poruchou pozornosti.

Viete o tom, že aj vy môžete využiť ADHD vo svoj prospech a dosiahnuť úspech v podnikaní?

S ADHD je možné byť úspešný, je však dôležité naučiť sa ovládať negatívne prejavy a sústrediť sa na výhody poruchy.

Výhody ADHD pre podnikanie

Ako využiť ADHD ako nástroj k úspechu v podnikaní?

Energickosť

Snáď najcharakteristickejším príznakom ADHD je vysoká energia spojená s hyperaktivitou. Táto živosť môže spôsobiť problémy v kontrolovanejších prostrediach (napríklad v škole), ale môže byť prospešná pre úspech a vedenie podniku.

Supersústredenie

Keď ľudí s ADHD niečo nebaví, majú veľký problém sústrediť sa. No, keď ich niečo baví a majú veľký záujem o nejakú úlohu, prejavujú nezvyčajnú úroveň koncentrácie známu ako hyperfocus, teda supersústredenie. Práve to je ďalšia výhoda adhd pre podnikanie. Danej veci sa vedia venovať naplno až niekoľko hodín, a to bez toho, aby robili čokoľvek iné. Táto schopnosť sústrediť sa na jeden cieľ je výhodou, môže viesť k úspechu a ponúka podstatnú konkurenčnú výhodu.

Kreativita

Premýšľanie bez hraníc a kreatívne riešenie problémov sú taktiež charakteristickým znakom. Ľudia s ADHD môžu byť jednými z najkreatívnejších šéfov, ale aj pracovníkov v tíme, ktorí dokážu priniesť nové myšlienky a nápady na rôzne projekty.

ADHD u detí a u dospelých

ADHD je známe ako hyperaktivita detí. No nie každý vie, že tento problém sa vyskytuje aj u mnohých dospelých. ADHD sa u detí a dospelých často prejavuje odlišne. U detí sa hyperaktivita prejavuje zvyčajne neustálym robením niečoho, u dospelých je to skôr hyperaktívnu mysľou, ktorá neustále premýšľa a tým fyzicky aj mentálne človeka vyčerpáva.

Tip: Ako pomôcť deťom s ADHD?

Aj napriek týmto darom môže ADHD negatívne ovplyvniť podnikanie, ak nebude mať dostatočnú stratégiu, ako všetko zvládnuť. Uplatnenie niektorých stratégií, však môže pomôcť dosiahnuť vaše ciele:

  • Odstráňte rozptýlenie
  • Udržiavajte organizáciu
  • Hľadajte podporu u spoľahlivých zamestnancov

Je dôležité poznamenať, že každý jednotlivec s ADHD má jedinečné zručnosti a výhody. Pre väčší úspech využite vaše schopnosti v oblastiach, ktoré vás bavia a zaujímajú.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting