V poslednom období stále viac ľudí investujte do kryptomien. Virtuálna mena, z ktorej zisky rastú do astronomických výšok, sa zdá byť peniazmi budúcnosti. Možno ste aj vy prepadli ošiaľu kryptomien a podarilo sa vám na nich zarobiť. Preto nezabúdajte, že tak ako každé peniaze, aj tie digitálne je potrebné zdaniť.

Kedy áno a kedy nie zdaňovať kryptomenu

Nie vždy je potrebné kryptomenu zdaňovať. V prípade, že s ňou len obchodujete alebo ju držíte na burze, nemusíte zisky z nej zdaňovať. Dávajte si však pozor na to, že daň platíte pri:

  • výmene kryptomeny za akýkoľvek majetok
  • výmene kryptomeny za služby
  • výmene kryptomeny za fiat menu

V týchto prípadoch uvediete zisky z kryptomeny v daňovom priznaní ostatného príjmu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Niekedy je ťažké sa vyznať v tom, kedy zdaňovať a kedy nie, práve preto je daňové poradenstvo renomovanej firmy zárukou toho, že vaše účtovníctvo bude plne v súlade so zákonom.

Ako postupovať priamo pri zdaňovaní

Ak ste digitálnu menu predali za peniaze, použite pri podávaní daňového priznania výmenný kurz danej meny, ktorý bol platný v deň predaja kryptomeny. Nezabúdajte aj na to, že okrem dane z príjmu musíte zaplatiť taktiež ostatné odvody zo zisku (t.j. zdravotné odvody). Zdaneniu podlieha zisk z predaja. Tento zisk je rozdielom medzi cenou, za ktorú ste menu kúpili a cenou, za ktorú ste ju predali. Ak vám pri obchodovaní vznikli náklady, môžete o ich výšku znížiť základ dane. Nemôžete si však znížiť celkový zisk z iných činností v prípade straty z obchodovania s kryptomenou.

Odborníci na zdaňovanie nielen kryptomien

Ako ste sa už dozvedeli v úvode nášho článku, kryptomeny sa síce zatiaľ nepovažujú za peniaze, ale napriek tomu nie je zisk z nich oslobodený od platenia daní. Ak si nie ste istí, kedy a za akých podmienok túto menu zdaniť, pomôžu vám odborníci. Ako ich nájsť? Jednoducho. Do googlu zadajte napríklad: účtovníctvo Bratislava a vyberte si z ponuky. Nezabúdajte, že pri výbere partnera pre daňové poradenstvo by ste sa nemali riadiť iba cenou. Odbornosť a vedomosti vášho účtovníka vám môžu ušetriť na daniach oveľa viac peňazí ako je poplatok za služby. Napriek tomu je dôležité mať predstavu o cenovej ponuke pri samotných službách. Zverejnenie cenníka na webe svedčí o transparentnosti a serióznosti spoločnosti. Po zadaní spojenia účtovníctvo cenník sme takto našli spoločnosť EMINEO PARTNERS. Spoločnosť okrem daňového poradenstva a účtovníctva, pravidelne organizuje bezplatné webináre na rôzne témy, vrátane zdaňovania kryptomien.