Potrebujete si kúpiť nové pneumatiky? V tomto článku vám prinášame zopár tipov, ktoré vám môžu pomôcť vybrať si tie správne pneumatiky, ušetriť zopár eur, prípadne vyhnúť sa zlej kúpe.

  1. Sledujte testy pneumatík

Veríme, že nemôžete byť odborníkom na všetko. A nie je teda vôbec prekvapujúce, ak sa v typoch a značkách pneumatík nevyznáte. Pre získanie prehľadu vám odporúčame sledovať rôzne nezávislé testy pneumatík, ktoré sa uskutočňujú v každej (zimnej a letnej) sezóne. Testy pneumatík vám prezradia, ktoré pneumatiky patria v konkrétnej sezóne k najlepším.

  1. Dávajte si pozor na vek pneumatiky!

Pri kúpe pneumatiky iste sledujete informácie na bočnici pneumatiky. Nezabúdate však sledovať aj informáciu o veku pneumatiky? Môže sa totiž stať, najmä ak pneumatiky kupujete z druhej ruky, že si kúpite staré pneumatiky. A to napriek tomu, že budú nepoužité! Podľa odporúčaní by ste nemali kupovať pneumatiky, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Ktorý údaj teda hovorí o veku pneumatiky? Je to posledné štvorčíslie za symbolom DOT. Toto štvorčíslie hovorí o týždni a roku výroby konkrétnej pneumatiky. Ak je teda posledné štvorčíslie napríklad 4015, znamená to, že pneumatika bola vyrobená v 40tom týždni v roku 2015.

  1. Čo prezradí o kvalite pneumatík ich cena?

Pneumatiky sa, z hľadiska ceny, rozdeľujú do troch kategórií. V prvej kategórii sú tie najlacnejšie pneumatiky, nazývané aj „budgetové“. Sú vhodné v prvom rade pre vodičov, ktorí nejazdia na dlhé trasy, prípadne nejazdia každý deň a v ťažkých terénoch. Pneumatiky strednej triedy sú zrejme tie najobľúbenejšie a najviac kupované. A nakoniec prémiové pneumatiky, ktoré sú najdrahšie a zároveň najkvalitnejšie. Je skutočne pravda, že najlacnejšie pneumatiky sú najmenej kvalitné? Nemusí to byť vždy pravda. Často aj lacné pneumatiky obsadzujú v testoch pneumatík vysoké priečky. Ku naozaj kvalitným a zároveň cenovo výhodným patria napríklad aj zimné pneumatiky Matador.

  1. Kupovať použité pneumatiky alebo nie?

Mnoho vodičov sa snaží ušetriť kúpou ojazdených, respektíve použitých pneumatík. Oplatí sa to? Bohužiaľ, nie. Kupovať ojazdenú pneumatiku je doslova ako kupovať mačku vo vreci. Neviete totiž, ako bola pneumatika skladovaná, ako bola používaná, ošetrovaná, či bola opravovaná… skrátka neviete o nej nič. Môže sa stať, že takáto pneumatika vypovie službu už po jednej jazde. A za riziko ohrozenia života vám táto úspora skutočne nestojí. Určite sa teda oplatí kupovať vždy nové (aj keď lacnejšie) pneumatiky.

Určite tiež myslite na to, že nekupujete len pneumatiky. Kupujete si hlavne svoju bezpečnosť na cestách! Správne zvolená pneumatika totiž významnou mierou prispieva k zlepšeniu jazdných vlastností vozidla a v konečnom dôsledku aj k bezpečnej jazde.