Máte problémy s chrbticou? Príčinou môže byť sedavé zamestnanie. Ak trávite v kancelárii osem hodín denne, väčšinu času totiž trávite sedením. A práve nesprávna poloha tela pri sedení môže byť štartérom pri nekonečných bolestiach celého tela. Možnosťou je zdravotná stolička, ktorá umožní prirodzený pohyb tela po oboch stranách. Spevní chrbtové a brušné svaly a predíde tak skolióze chrbtice a bolesti v driekovej oblasti. Poskytuje váš zamestnávateľ nejaké benefity? Výborne, možno jedným z tých vašich bude práve takáto stolička. Nebojte sa o ňu požiadať.

Nie je sedenie ako sedenie

Väčšina z nás má dnes prácu, ktorá neobnáša fyzickú činnosť. Tak, ako bolo naše telo po stáročia zvyknuté hýbať sa, v súčasnosti mu pohyb doprajeme len vo voľnom čase. To prináša potom následky v podobe obezity, ale aj problémy s chrbticou, ktoré vedia byť pomerne nepríjemné. V tejto fáze už pomôže iba pravidelné cvičenie so sprievodom odborníka. Tie, ak vydržíte, určite zaberú, avšak najdôležitejšie je určiť príčinu. Tou môže byť okrem stresu či obezity aj nesprávne držanie tela a oslabené svalstvo. Kľúčové sú brušné a chrbtové svaly. Posilniť ich ale okrem cvičenia jogy alebo pilatesu možno aj na správnej stolička, zhodujú sa ortopédi. „Pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, sú pracovne vyťažení a nemajú dostatok času na pohyb a cvičenie, je vhodná stolička s pohyblivým sedákom. Je tiež vhodná pre pacientov, ktorí majú diagnostikované ochorenie chrbtice najmä v lumbálnej oblasti,“ radí MUDr. Martina Zachvejová Maslenová z Ortopedickej ambulancie MP Medical. Jednou z nich je stolička so sedákom na pružine Spinalis.

Fit lopta vs. zdravotná stolička

Často sa prikláňame k riešeniu, že si zadovážime fit loptu. Na nej však nevydržíme celý deň rovnako ako na ergonomickej stoličke, pretože tá neprirodzenému stláčaniu medzistavcových platničiek nezabráni. Zadovážte si stoličku, ktorá narovná guľatý chrbát a spevní chrbtové a brušné svaly.

Zdroj: Spinalis

V prípade, že sa s týmto problémom stretávate, porozprávajte sa o nutnosti správneho sedenia aj so svojím zamestnávateľom. Možno mu uľahčíte rozhodnutie, aký benefit by zamestnanci ocenili a vy predídete skolióze chrbtice, budete mať zdravší chrbát a zbavíte sa bolesti.

To, že je to lepšie riešenie ako fit lopta potvrdzuje aj MUDr. Martina Zachvejová Maslenová:„ Tento typ stoličky je určite vhodnejší ako fit lopta, pretože lopta je stále len cvičebná pomôcka, zatiaľ čo táto stolička udrží chrbticu v správnej polohe celý deň. Výkyvový sedák na pružine zaisťuje panvovú pohyblivosť a posilňuje tým svalstvo.