Rady a tipy

Základné pojmy, ktoré si osvojte pred požiadaním o úver – tretia časť

V predchádzajúcich dvoch častiach sme rozoberali základné pojmy, ktoré by mal každý žiadateľ o úver vedieť. Dnes v tomto trende budeme opäť pokračovať a pozrieme sa na strednodobé a dlhodobé úvery.

Strednodobé úvery

Spotrebný úver 

Spotrebný úver je najčastejšia forma pôžičky v praxi. Vo väčšine prípadov si nevyžaduje nijaké zložité dokladovanie. Názov dostal po účelu, na ktorý sa využíva – kúpu spotrebných predmetov. Taktiež sa používa názov bezúčelový úver. V praxi poznáme spotrebný úver:

  1. na opravu a rekonštrukciu nehnuteľnosti (dom, byt),
  2. nákup osobných automobilov a iných predmetov dlhodobej spotreby,
  3. ostatné spotrebné úvery.

Akceptačný úver

Vznikne tak, že dlžník vypíše na banku zmenku, ktorú banka akceptuje. Týmto spôsobom sa dlžník zaviaže záväzkom, ktorý je obsahom zmenky a musí byť splnený v deň splatnosti zmenky. V praxi sa však už takmer nevyužíva.

Avalový úver 

Pri avalovom úvere banka vystupuje ako ručiteľ. Ručí za splnenie záväzku dlžníka voči tretej osobe. Opäť, v praxi sa s ním stretneme málokedy a ako fyzická osoba naň nebudete mať nárok.

Dlhodobé úvery

Hypotekárny úver

Dostali sme sa na vrchol pyramídy. Hypotekárny úver, alebo hypotéka je dlhodobý úver, ktorého splatnosť je minimálne 5 rokov. Podobne, ako pri lombardnom úvery, banka ho poskytuje na základe zálohy. Tou zálohou je záložné právo k nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na Slovenskej republike.

Banka však len málokedy poskytuje takú výšku hypotekárneho úveru, ktorý sa rovná hodnote založenej nehnuteľnosti. Ide o tzv. Loan to Value (LTV), čo je pomer medzi sumou poskytovanej hypotéky a hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. Zvyčajne sa LTV pohybuje vo výške 50 – 70 %. 100 % financovanie hypotéky získa maximálne 1 z 10 ľudí.

Pokračovanie nájdete v článku Základné pojmy, ktoré si osvojte pred požiadaním o úver – štvrtá časť. V nej sa zameriame na to, čo rozhoduje o tom, aby ste jednotlivé úvery mohli získať.

späť na časť č. 2

pokračujte na časť č. 4

 

admin

Nedávne príspevky

Viete, čo sú ETF fondy a prečo sa môže oplatiť do nich investovať?

Veľa ľudí rozmýšľa, akým spôsobom si môže zarobiť. V dnešnej dobe je populárne práve investovanie,…

2 mesiace pred

Rekonštrukcia strechy: Spočítajte si všetky náklady, ktoré rozhodnú o konečnej cene.

Výmena strechy sa radí medzi tie projekty, z ktorých majú majitelia domov najväčšie obavy. Je…

2 mesiace pred

Oplatí sa podnikať? Pre a proti podnikaniu

Podnikanie je činnosť, ktorá spočíva vo vytváraní, prevádzkovaní a rozvíjaní vlastnej firmy alebo organizácie. Podnikanie…

2 mesiace pred

Ako sa stať odborníkom v oblasti riadenia ľudských zdrojov?

Schopnosť efektívne motivovať zamestnancov môže tvoriť rozdiel medzi priemerným a vynikajúcim podnikom. Ak hľadáte cestu,…

3 mesiace pred

Koľko stojí registrácia ochrannej známky?

Ochranná známka je nadčasovým nástrojom pre ochranu vašej značky a je základným pilierom ochrany duševného vlastníctva,…

3 mesiace pred

Investície do chrupu: na koľko vás jednotlivé kroky v roku 2024 prídu?

Koľko stoja nové zuby? To je azda najčastejšia otázka ľudí, ktorí majú s nimi problémy.…

3 mesiace pred