Novinky

P2P pôžička – získajte peniaze, alebo investujte úspory – prvá časť

Či už ste sa ocitli v situácii, kedy potrebujete peniaze, alebo naopak, máte voľne uložené peniaze a hľadáte spôsob, ako ich investovať, tak čítajte ďalej. Na slovenskom trhu sa v posledných pár rokoch využíva tzv. P2P (person-to-person) pôžička.

Ide o úver, ktorý dlžník nezíska od banky, ale od jednej, alebo viacerých fyzických osôb. Ide o istú formu crowdfundingu, čo je proces, kedy za peniaze získavajú v malých čiastkach od niekoľkých ľudí.

Výhody P2P pôžičky pre dlžníka

P2P pôžička je získaná od viacerých investorov, ktorí vkladajú do pôžičky malé čiastky. Dlžník má výhodu v tom, že je to relatívne jednoduchý a rýchly proces, kedy stačí vyplniť formulár a po formálnom overení údajov mu budú na bankový účet prevedené peniaze.

Splatenie pôžičky funguje rovnako ako pri klasickom úvere – stačí pravidelne splácať na daný účet, z ktorého sa jednotlivé čiastky rozdelia medzi investorov, ktorí požičali peniaze. Človek si takto môže požičať sumu v hodnote niekoľko tisíc eur.

Pokiaľ vás P2P pôžička zaujala a chceli by ste ju získať, stačí trochu hľadať v Google a osloviť nebankovú spoločnosť. Zaregistrujete sa a vytvoríte si vlastné požiadavky na pôžičku. Je však možné, že vo finále sa vaše požiadavky budú líšiť od toho, čo vám nebankovka ponúkne.

Výhody P2P pôžičky pre dlžníka

Súčasné bankové produkty príliš investovaniu neprajú. Preto, ak chcete, môžete porozmýšľať o P2P pôžičke. Vyskúšať si ju môžete so smiešne nízkym vkladom v hodnote niekoľkých eur. Opäť podobne, ako pri dlžníkoch, zaregistrujete sa, zadefinujete vlastnú predstavu a po nájdení vhodnej ponuky pošlete peniaze. O všetko ostatné sa postará konkrétna nebanková spoločnosť.

Riziko

Tak, ako pri každom investovaní, určité riziko existuje aj pri P2P. Hlavný problém spočíva v tom, že investície nepodliehajú bankovému dozoru a ako investor nesiete riziko v prípade nesplatenia. Preto sa začiatočným investorom odporúča investovať iba po veľmi malých čiastkach v hodnote 50-100 eur.

admin

Nedávne príspevky

Viete, čo sú ETF fondy a prečo sa môže oplatiť do nich investovať?

Veľa ľudí rozmýšľa, akým spôsobom si môže zarobiť. V dnešnej dobe je populárne práve investovanie,…

2 týždne pred

Rekonštrukcia strechy: Spočítajte si všetky náklady, ktoré rozhodnú o konečnej cene.

Výmena strechy sa radí medzi tie projekty, z ktorých majú majitelia domov najväčšie obavy. Je…

2 týždne pred

Oplatí sa podnikať? Pre a proti podnikaniu

Podnikanie je činnosť, ktorá spočíva vo vytváraní, prevádzkovaní a rozvíjaní vlastnej firmy alebo organizácie. Podnikanie…

3 týždne pred

Ako sa stať odborníkom v oblasti riadenia ľudských zdrojov?

Schopnosť efektívne motivovať zamestnancov môže tvoriť rozdiel medzi priemerným a vynikajúcim podnikom. Ak hľadáte cestu,…

1 mesiac pred

Koľko stojí registrácia ochrannej známky?

Ochranná známka je nadčasovým nástrojom pre ochranu vašej značky a je základným pilierom ochrany duševného vlastníctva,…

1 mesiac pred

Investície do chrupu: na koľko vás jednotlivé kroky v roku 2024 prídu?

Koľko stoja nové zuby? To je azda najčastejšia otázka ľudí, ktorí majú s nimi problémy.…

2 mesiace pred