Všetci ľudia, ktorí mali alebo majú záväzok voči banke v podobe úveru už minimálne 1x premýšľali nad možnosťou refinancovania. Veď, kto by už len nechcel vymeniť svoj starý dlh s vysokým úrokom za nový úver, ktorý ponúka oveľa výhodnejšie podmienky? O to lepšie, ak človek musí splácať hneď niekoľko úverov naraz.

Ak si myslíte, že za zopár desatín percent z úroku sa vám neoplatí vybavovať lepšie podmienky, tak sa mýlite. Ušetriť peniaze sa dajú pri každom rozdiele, hlavne vtedy, keď máte aj možnosť predčasne splatiť väčšinu starých úverov bez poplatkov navyše. Pomocou tejto možnosti sa poskytuje príležitosť k refinancovaniu alebo konsolidácii skutočne pri všetkých prípadoch.

Refinancovanie v banke

Refinancovanie úverov v banke prebieha vo forme spotrebných úverov. To znamená, že banka vám poskytne nový spotrebný úver určený na refinancovanie, prostredníctvom ktorého vyplatíte všetky svoje staré dlhy a po novom splácate už iba tento spotrebný úver.

Na vybavenie potrebujete preukázať svoju schopnosť splatiť, ručenie ani ručiteľ nie sú povinné.

4 chyby, ktorým sa musíte pri refinancovaní úveru vyhýbať

Ak chcete predčasne svoje úvery splatiť efektívne, je potrebné dodržať niekoľko pravidiel. Samotné refinancovanie nepredstavuje náročný proces, množstvo ľudí sa však pomýli na hlúpych chybách. Priemerný dlžník totiž nepozná všetky finančné podmienky, ktoré sa týkajú úverov, kvôli čomu sa môže veľmi ľahko pomýliť.

Tu sú 4 chyby, ktorým sa musíte pri refinancovaní úveru vyhýbať:

  1. Veľmi dlhá splatnosť nového úveru

Pri prvom dojme si môžete myslieť, že nízka mesačná splátka vedie k predĺženiu splatnosti novej pôžičky. A z časti máte aj pravdu, pretože nižšia mesačná splátka patrí k jednému z cieľov refinancovania alebo konsolidácie, treba  však brať do úvahy ďalšie detaily.

Zvyčajne totiž platí pravidlo, že dlhšia splatnosť úveru vedie k jeho väčšiemu preplateniu. Preto si musíte dávať pozor na to, aby ste sa tejto chybe vyhýbali, inak po refinancovaní zaplatíte za novú pôžičku ešte viac, ako za starý dlh.

  1. Ignorovanie poplatku za vybavenie úveru

 Ako bolo spomenuté vyššie, množstvo starých dlhov môžete splatiť bez poplatkov, pokút alebo iných sankcií. Toto pravidlo však neplatí pri získaní nového úveru. Niekedy je síce možnosť získať nový úver bez poplatkov, jednoznačne to však neplatí pri všetkých.

V prípade, ak bude nutné zaplatiť poplatok za vybavenie, nezabudnete ho zahrnúť do porovnania celkového preplatenia úveru. Na prvý pohľad sa totiž nízky úrok bez problémov preplatí zarátaním úvodného poplatku.

  1. Zlé porovnanie možností refinancovania

 Ďalšou najčastejšou chybou, na ktorú si treba dávať pozor je zlé porovnanie možností refinancovania úveru. Rôzne štandardné úvery, ktoré banky nútia svojim klientom, nabádajú ľudí k tomu, aby bez premyslenia zobrali nevýhodnú ponuku.

Rovnako to platí aj v prípade reklám od nebankových spoločností, ktoré cielia práve na ľudí, ktorí sa chcú dostať zo svojich dlhov. Príliš sa neponáhľajte a radšej si doprajte čas ešte predtým, než sa rozhodnete prijať tú najlepšiu ponuku.

  1. Nevyberiete si refinančný úver

 Poslednou chybou je, že si ľudia nevyberú na konsolidovanie alebo refinancovanie svojich úverov bezúčelový úver. Nemusí to však byť tak vždy, zvyčajne však platí pravidlo, že špeciálne refinančné úvery poskytujú dlhšiu splatnosť alebo najvýhodnejší úrok.

Záver

Ešte predtým, než sa rozhodnete svoje dlhy refinancovať, zistite, či sa vám to oplatí. Do úvahy okrem rozdielu v úrokovej sadzbe berte celkovú mieru preplatenia a ďalšie náklady na otvorenie účtu v banke alebo poistenie.